Повернутися до новин

Міста-побратими

Канів (Україна) і Сонома (США) – поріднені міста, між якими встановлено постійні дружні зв’язки для взаємного ознайомлення громад із життям, історією та культурою, для зміцнення співпраці та дружби між народами, а також для обміну досвідом. Як свідчать документи, ще у 836 році найпершими у Європі поріднилися німецьке місто Падерборні французьке Ле-Ман. У 1913 році на Міжнародному конгресі мистецтво будівництва міст та організації громадської діяльності в Генті (Бельгія) було засновано Міжнародний союз міст (Union Internationale des Villes, UIV). Створення UIV та постійного офісу для комунікації ознаменувало народження міжнародного муніципального руху. У 1957 році представники міст-побратимів створили Всесвітню федерацію поріднених міст (ВФПМ), яка через кілька років ініціювала відзначення Міжнародного дня поріднених міст.

Як свідчить статистика, станом на 1 липня 2013 року підписано 895 угод про побратимські відносини українських міст із містами 60 іноземних країн. Найбільша кількість партнерств –з містами Польщі – 199, Німеччини – 45, Болгарії – 40, США – 58 тощо.

Канів є побратимом кількох міст у світі, серед яких Фірзен (Німеччина), Ламберсар (Франція), Члухів, Хелмно (Польща) та Виру (Естонія). Вибір міст є не випадковим. Їх поєднують спільні економічні, культурні, мистецькі цінності тощо.

Особливо цікавою є історія обрання Канева, як міста-побратима жителями Сономи (США) за допомогою штучного інтелекту. Неподалік Сономи похований американський письменник, громадський діяч Джек Лондон– широко відомий у багатьох країнах світу автор пригодницьких оповідань і романів. Поблизу  Канева на Тарасові Горі поховано видатного українського поета Тараса Шевченка. Джека Лондона і Тараса Шевченка поєднує шлях літератури і письменництва. Між життям митців можна провести багато паралелей: обидва, фактично, були позбавлені дитинства; талант обох розкрився у молоді роки; їх письменницька діяльність була передвісником нових літературних процесів; обидва отримали світове визнання; обидва поховані біля мальовничих місць. Саме ця обставина і визначила обрання штучним інтелектом Канева у міста-побратими Сономи.

Тому, у 1987 році було підписано Договір про поріднення двох міст, створено громадську організацію «Канів – Сонома». Передбачалися різні напрямки співпраці, в тому числі й міжмузейні зв’язки. Була встановлена традиція відзначення дня поріднених міст. Для цього американською стороною було розроблено програму популяризації творчості Тараса Шевченка та української культури у США, а українською, відповідно, щодо популяризації Джека Лондона та американських цінностей в Україні. Муніципалітет міста-партнера прийняв рішення про встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку в Сономі і звернувся до Канівської міської влади з пропозицією закласти парк імені Джека Лондона з пам’ятником письменника на його території.

У ті роки співпраця між містами була плідною: велися перемовини та відбувався обмін досвідом у багатьох галузях, які цікавили мешканців міст-партнерів. Тісно підтримувалися міжмузейні зв’язки з містом Глен Еллен, де розташовано меморіальний музей-садибу Джека Лондона. У 1988 році задля вивчення організації музейної діяльності у Соному було запрошено заступника директора музею-заповідника Тараса Шевченка Зінаїду Тарахан-Березу. 1991 року генеральний директор Шевченківського національного заповідника Ігор Ліховий стажувався у Каліфорнії, де познайомився з Рассом Кінгманом – дослідником життя і творчості Джека Лондона та автором ілюстрованої біографії письменника. Завдяки йому та дочки Джека Лондона – Бес, Шевченківський національний заповідник отримав унікальні меморіальні речі, що належали письменнику та його дружині Чарміан: порцелянові тарілки зі столового сервізу, подарованого родині письменником Робертом Луїсом Стівенсоном; дерев’яний гачок для вилову акул; черепаховий гребінь, намисто аборигенів з острова Самоа та трав’яні покривала, виготовлені письменником власноруч. Того ж року громадська організація «Канів – Сонома» отримала комп’ютер, за допомогою якого вперше було здійснено онлайн-зв’язок між нашими двома континентами.

Цьогоріч виповнюється 147 років з дня народження Джека Лондона та 36 років з часу підписання Угоди про поріднення міст Канева і Сономи. З нагоди цих важливих для нашого міста дат, науковцями Шевченківського національного заповідника було ухвалено рішення на міжнародному рівні пошанувати пам’ять двох світових письменників Тараса Шевченка і Джека Лондона та презентувати літературно-мистецьку виставку «Жага до життя» із колекції заповідника. Організаторами та кураторами заходу виступили науковці сектору експозиційно-виставкової роботи відділу наукових досліджень – Сергій Леонтьєв та Тетяна Чулкова, за підтримки адміністрації заповідника – в. о. генерального директора Валентини Коваленко та її заступника з наукової роботи Світлани Брижицької. Особлива подяка за допомогу в реалізації міжнародного проекту президенту та співзасновнику «Асоціації Дружби» у м. Каневі, нині викладачу Канівського фахового коледжу культури і мистецтв Анатолію Леонтьєву, який залучив до участі у проекті американських друзів із Сономи.

Під час зустрічі мер Сономи Сандра Лоу та представники Канівської міської ради Тетяна Жівотова і Микола Москалець познайомилися й обмінялися вітаннями. З подякою за багаторічну співпрацю до учасників проекту долучився директор садиби-музею Джека Лондона у місті ГленЕллен– Метт Лефферт. Він наголосив, що музей високо цінує та зберігає портрет Джека Лондона, подарований Зінаїдою Тарахан-Березою у 1988 році.

Про багаторічну співпрацю розповіли активістки Асоціації міст-побратимів Кеті Бейлі та Стефані Файн, які залучили 120 тисяч доларів пожертв для Канівської громади. Особливо трепетною стала онлайн-зустріч із громадською діячкою, багатолітнім другом Канева Тарні Балдінжер. Вона з перших днів агресивного вторгнення російської армії на територію суверенної України розгорнула масштабну волонтерську діяльність у США, залучивши майже 13 тисяч доларів на допомогу українським захисникам.

Минулого року президент «Асоціації Дружби» міста Канева Анатолій Леонтьєв відвідав американське місто-побратим Соному, меморіальну садибу та місце поховання письменника Джека Лондона, з якого привіз камінь. Під час свого виступу він урочисто передав привезену реліквію до музею Тараса Шевченка у Каневі.

Також до виступів долучилися завідувач інформаційно-бібліотечного відділу Ірина Вакула, старший науковий співробітник Тетяна Мітіна, голова Комітету поріднених міст «Канів-Сонома» – Наталія Луковець та спеціаліст відділу культури Канівської міської ради Костянтин Андрієнко. Допомогу  у проведенні заходу надавали: синхронний переклад – Тетяна Мітіна, фото та відеозйомка – Юрій Кардаш, технічне забезпечення – Олексій Шевченко та Олександр Скорик.

Міжнародний літературно-мистецький проект «Жага до життя» означив нові шляхи розвитку майбутньої співпраці між двома містами-побратимами Каневом і Сономою та активізував культурно-просвітницькі зв’язки між українським та американським народами.

 

Тетяна Чулкова, Сергій Леонтьєв

сектор експозиційно-виставкової роботи

відділу наукових досліджень

Шевченківського національного заповідника

Поділитися статтею

Більше новин

День пам’яток історії та культури

18 Квітня, 2024

18 квітня – Міжнародний день пам’яток і визначних місць, ратифікований в Україні як «День пам’яток історії та культури».   Вітаємо усіх причетних!   Збереження пам’яток історії та культури, особливо в умовах війни, є пріоритетним напрямком діяльності Шевченківського національного заповідника. Серед них особливе місце займає національна Святиня – пам’ятка історії та монументального мистецтва «Могила поета Тараса Григоровича Шевченка. 1861». З часу поховання поета на Чернечій горі у Каневі іі захистом займалося не одне покоління українців. Вже тоді, усвідомлюючи значення Тараса Шевченка в житті України та її народу, ними закладалися підвалини пам’яткоохоронної справи, яку розбудовують нинішні хранителі Меморіалу. Сьогодні на території Шевченківського національного заповідника, загальною площею 38 га, представлені й інші пам’ятки (об’єкти) історії, архітектури, археології, монументального мистецтва та природо-заповідного фонду, що становлять історичну і культурну цінність. Серед них – Багатошарове городище «Пилипенкова Гора» (IV-III тис. до н.е. ІХ ст. до н.е. – ІV ст.) – пам’ятка археології національного значення; Будинок музею Т. Шевченка – пам’ятка історії місцевого значення; Могила І. Ядловського (1933) (доглядача могили Т. Шевченка з 1884 по 1933 р.) – пам’ятка історії місцевого значення; Будинок базиліанського училища. 1784 р. – пам’ятка історії місцевого значення (Музей народного декоративного мистецтва); Будівля, в якій розміщувалась крамниця єврейських торгових рядів. 1898 р.– пам’ятка архітектури місцевого значення  (Історичний музей) та знаки пошанування новітньої історії: пам’ятний знак українському гетьману Івану Підкові (2007, ск. Кулик); пам’ятний знак українському патріоту Герою України Олексі Гірнику (2009, ск. А.  Балог); пам’ятники, які в різні часи стояли на могилі Тараса Шевченка – пам’ятник-хрест 1884 року (чавун; ск. В. Сичугов), пам’ятник-погруддя 1923 року (чавун; ск. К. Терещенко); відтворені шляхом історичної реконструкції – Перший народний музей Кобзаря – «Тарасова світлиця» 1884-1936 рр. (1991 р.) та Церква Покрови Пресвятої Богородиці поч. 18 ст. (2013-2014). Серед завдань Шевченківського національного заповідника – збереження, реставрація, паспортизація, внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України об’єктів історико-культурної спадщини; розширення території, зокрема, приєднання готелю «Тарасова гора» (1961), пам’ятки архітектури місцевого значення, що знаходиться неподалік Шевченкової могили; побудова нових експозицій музеїв як цілісного комплексу Заповідника, об’єднаних однією місією; впорядкування лісопаркової зони Заповідника тощо. Шевченківський національний заповідник, оберігаючи неповторні краєвиди, що надихали українського Генія і продовжують хвилювати душі відвідувачів меморіального комплексу та унікальний природний ландшафт лівобережжя, що охоронявся зусиллями кількох поколінь українців, є пам’яткоохоронним осередком не тільки історико-культурного, а й природоохоронного характеру. Також Заповідник опікується пам’ятками (об’єктами) культурної спадщини, що знаходяться на території Канева та Канівщини. Серед них пам’ятні поховання, що знаходяться на цвинтарі в урочищі Монастирок, поруч з Тарасовою Горою (пам’ятний знак на місці поховання жертв голодомору в Україні 1932–1933 років, встановлений 2003 року з ініціативи Шевченківського національного заповідника; могила кобзаря Олекси Чуприни (1908–1993), що більше тридцяти років співав біля національної Святині; місце поховання праху відомої перекладачки творів Т. Г. Шевченка англійською мовою Віри Річ (Елізабет Джоан Річ) (1936–2009); поховання хранителів Меморіалу та осіб, дотичних до його становлення); на цвинтарі в урочищі Сельце (могила колишньої нареченої поета – Ликери Полусмак (1840-1917), із викарбувані на гранітному постаменті слова поезії Тараса Шевченка «Барвінок цвів і зеленів…»); та пам’ятні знаки на місцях перебування Тараса Шевченка у селах Канівської територіальної громади (Пекарі, Межиріч, Келеберда, Мартинівка, Лука, Прохорівка). У сфері інтересів Шевченківського національного заповідника перебуває Михайлова гора – пам’ятка садово-паркового мистецтва у с. Прохорівка, колишня садиба першого ректора Київського університету св. Володимира,вченого-природознавця, історика, фольклориста, письменника, краєзнавця, члена-кореспондента Петербурзької Академії наук Михайла Максимовича (1804-1873), у якого гостював Тарас Шевченко у 1859 році. На території пам’ятки знаходиться поховання М. Максимовича (пам’ятка історії національного значення) та членів його родини; віковий дуб, що носить ім’я Т. Шевченка (пам’ятка природи), та інші насадження, що мають високу природоохоронну цінність. На даний момент територія Михайлової гори, нещодавно передана у власність держави, перебуває в занепаді і потребує виваженого наукового підходу до визначення, перш за все, підпорядкування та відповідальності, що дасть можливість цілісно забезпечити збереженість пам’яток історії та природи. Подібна ситуація склалась і відносно пам’ятки археології національного значення – Межиріцького поселення мисливців на мамонтів, внесеного до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як «Стоянка» (1,5 млн. – 10 тис. р. до н. е.), що знаходиться на території Канівського району (с. Межиріч), яка також потребує вирішення питання опіки та захисту. Шевченківський національний заповідник продовжує працювати задля захисту та збереження української національної Святині та її історико-культурного ландшафту. Адже збережені пам’ятки історії та культури, пов’язані з ними живі традиції об’єднують покоління, формують національну ідентичність народу та територій, на яких він проживають. Не даремно, більшість воєнних конфліктів, спрямованих на окупацію земель, насадження іншої ідеології та стирання історичної пам’яті завжди супроводжуються нищенням чи загарбанням саме найвизначніших пам’яток, об’єктів культури: доки існує національна спадщина, можна говорити і про існування окремої нації. Дякуючи Збройним Силам України, друзям і партнерам із різних куточків світу, стоїмо на культурних блокостах на сторожі національної Святині! Разом до Перемоги!   Лариса Миколенко, Віта Дзима, відділ охорони пам’яток історії, культури та природи

Читати далі

Презентація книги “Витоки Шевченкового роду”

Хоч і дощило цілий день, але батьківщина Тараса Шевченка на Звенигородщині (с. Шевченкове) зустріла по-українськи щирцево і тепло. Хіба що вкотре заболіло бездоріжжя до землі, "яку сходив Тарас малими босими ногами". І коли ж нарешті хтось із владців змилосердиться над цією святою крайниною та побудує нормальні дороги?! Очільниця тамтешнього Заповідника Людмила Шевченко разом зі своїми колегами організувала чудову презентацію виданої власними силами книги, написаної нащадками Шевченкової сестри Катерини - Дмитром Красицьким і його племінницею Людмилою Красицькою "Витоки Шевченкового роду". Пані Людмила Красицька поділилася своїми думками про те, яким образ Тараса Григоровича вона намагалася живописати, аби сучасний українець зміг реальніше уявити його - без стереотипного совєцького налою. У заході взяв участь і пра... внук Поетового брата Микити - відомий художник Микола Лихошва, чиїми картинами проілюстрована біографічне видання. До речі, 90-річний художник передав нашому Шевченківському національному заповіднику 96 своїх картин - і був дуже здивований, що ми йому подарували свіжо виданий каталог його ж робіт, який уклала наша науковиця Алла Яхімович. Зворушені обставою роковища Шевченків, навідали й могилу поетової Матері. Емоційного надиху додав Роман Сущенко , колишній кремлівський політв'язень, чудовий художник і нині сущий депутат обласної ради. Виставка його робіт якраз зібрала зацікавлених відвідувачів, особливо, місцеву учнівську молодь, у музеї Т. Шевченка. Передала і я зі своїми колегами - Аллою Яхімович і Валентиною Авраменко - подарунки від Тарасової Гори Батьківщині Тараса (ряд наших видань), а також почитала відвідувачам свою поезію війни. Дякую Людмилі Михайлівні за давню дружбу. Трудимося разом на культурному українському фронті, бережемо дух Пророка нашого. Кланяємося щиро ЗСУ і з нетерпінням ждемо Перемоги.
Валентина КОВАЛЕНКО, в.о.генерального директора Шевченківського національного  заповідника

Читати далі

Актуальність Шевченкового Слова

16 Квітня, 2024

У рамках відзначення 210-річниці з дня народження Тараса Шевченка Світлана Брижицька, заступника генерального директора Шевченківського національного заповідника з наукової роботи, кандидата історичних наук взяла участь у науковій дискусії «Проблеми прочитання збірки Тараса Шевченка «Три літа» (до 177-ї річниці з дня арешту Тараса Шевченка 5 квітня 1847 р.), що проходила 5 квітня 2024 року у «Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка»  Національного історико-культурного заповідника «Переяслав» (м. Переяслав) у рамка науково-просвітницького проєкту «Десяте літо». Із вітальним словом до присутніх звернувся генеральний директор заповідника Олексій Лукашевич. Модератор заходу та доповідач – Наталія Павлик, старший науковий співробітник науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка», член Національної спілки письменників України (Переяслав),  окреслила ряд питань дискусії, які було обговорено у колі науковців, а саме: - місце й час написання та укладання Тарасом Шевченком збірки «Три літа»; - історія рукопису збірки «Три літа»: чи є поема «Єретик» її складовою; - проблематика першого автографа твору «Як умру, то поховайте…» із збірки «Три літа»; - перша публікація збірки «Три літа»; - редакції та оцінки збірки «Три літа». За результатами засідання було прийнято Ухвалу. У дискусії взяли участь: Олександр Боронь, доктор філологічних наук, старший науковий співробітник, заступник директора з наукової роботи, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України (Київ); Олег Коломієць, шевченкознавець, член Національної спілки письменників України (Переяслав), Марина Навальна, доктор філологічних наук, професор, в.о. завідувача кафедри журналістики та мовної комунікації Національного університету біоресурсів та природокористування України (Київ), Катерина Нагайко, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка», член Національної спілки письменників України (Переяслав). «Музею Заповіту Т. Г. Шевченка» було передано в дар друковану наукову шевченкознавчу літературу і тематичні календарі-планери, створені на основі музейної колекції Шевченківського заповідника – результат роботи наукових співробітників у 2023 році. У свою чергу, заповідник отримав від організаторів  заходу  наукове видання –Національного історико-культурного заповідника «Переяслав» (2023), що поповнить бібліотеку на Тарасовій горі.

Читати далі