Повернутися до новин

Виставка робіт Михайла Біласа

Вельмиповажні гості Тарасової Гори!

1 серпня 2024 року вся українська спільнота відзначатиме  100-річчя з дня народження народного художника України (1995), майстра народного текстилю Михайла Біласа (1924-2016).

«Великим художником і незламним сином України» назвав видатного митця, народного художника України Михайла Біласа його земляк, відомий український поет, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Дмитро Павличко.

Михайло Білас народився у 1924 році на Станіславщині (тепер Івано-Франківська область) у родині, де трепетно шанували і берегли українські традиції. Михайло завжди був активним учасником народних дійств: щедрування, колядування, купальських забав, Великодніх святкувань тощо. Все це створювало позитивне середовище, що активно впливало на формування мистецьких смаків та вподобань юнака і, врешті, стало тим міцним ґрунтом, на якому зросли і розвинулися різнопланові здібності і неабиякий художній хист майбутнього митця.

Він спробував себе на професійній сцені Дрогобицького музично-драматичного театру як вокаліст і хореограф (1944-1948 роках), для професійного володіння голосом навіть вступив на навчання у Львівську музичну школу. Згодом став студентом факультету текстилю Львівського інституту декоративно-прикладного мистецтва (тепер Львівська національна академія мистецтв (2004). Працював художником у Львівському Будинку моделей, де йому довелося займатися не лише створенням образів, а і виставково-експозиційною діяльністю. Цей досвід збагатив художника знаннями про сучасні технічні прийоми та засоби художньої реалізації мистецьких проектів.

У той час Михайло Білас відкрив для себе аплікацію: він зумів професійно поєднати на одній площині кілька подій, які відбуваються в різний час у різних місцях, хоча багатосюжетність та різноплановість, здебільшого, притаманна живопису.

На Тарасовій горі твори митця експонувалися у 1978 році. У експозиції було представлено близько ста мистецьких творів у різних техніках – гобелени ткані, вишиті, ворсові; килими, виконані мішаним та перебірним ткацтвом і в’язанням; ткані верети і ліжники; вишивані доріжки, серветки й подушки; декоративні ляльки і аплікації. Значну частину творів, представлених на виставці у Каневі, становила «Шевченкіана» Михайла Біласа. Особливий інтерес у відвідувачів викликали авторські аплікації за мотивами творів Тараса Шевченка «Катерина» (1968), «Тополя» (1978), «Садок вишневий коло хати» (1978), гобелен «Портрет Тараса Шевченка» (1978) та вовняні килими: «Катерина» (1975) та «Думи мої, квіти мої, діти» (1978), які автор подарував у фондову колекцію музею. За пів року виставку оглянуло понад шістдесят тисяч відвідувачів!

В ознакування славного 100-літнього ювілею Михайла Біласа, впродовж серпня 2024 року, у музеї Тараса Шевченка експонуватиметься його авторська мистецька виставкаіз фондової колекції Шевченківського національного заповідника як данина пам’яті народному художнику України,чия творчість стала безцінним набутком національної культури.

 

Запрошуємо відвідати Шевченківський меморіал, пошанувати пам’ять Тараса Шевченка та відвідати мистецькі виставки творів Івана Марчука (м. Київ), Валерія Франчука (м. Київ), Тамари Гордової (м. Черкаси) та Михайла Біласа (м. Трускавець).

Поділитися статтею

Більше новин

Син сенатора Маккейна побував на Тарасовій горі

29 Жовтня, 2024

На Тарасовій горі у Каневі побував син американського сенатора Джона Маккейна, який був відомий постійною підтримкою України. Про це повідомила директорка Шевченківського національного заповідника Валентина Коваленко. (більше…)

Читати далі

Допомога фронту

2 Жовтня, 2024

Уже в перші тижні повномасштабної війни частина колективу Шевченківського національного заповідника активно долучилася до допомоги фронту. Зокрема, на Тарасовій Горі сформувався осередок із плетіння маскувальних сіток для ЗСУ. Нині вже 316 сіток відправлено нашим воїнам через Канівський волонтерський центр. Старий домашній одяг, спанбонд (закупляється за донати музейників і відвідувачів заповідника) швидко стають такими потрібними на фронті речами. (більше…)

Читати далі

З нагоди Дня захисників і захисниць України

1 Жовтня, 2024

Сьогодні, 1 жовтня, з нагоди Дня захисників і захисниць України на Тарасовій Горі відбулася зустріч-діалог із учасниками бойових дій 2014-2024 років «Герої серед нас: минуле і сьогодення». Учасниками заходу стали працівники заповідника та учні 10 - 11 класів Канівської гімназії імені Івана Франка. (більше…)

Читати далі