Повернутися до новин

Пам’ять світла

Виставка з нагоди 75-річчя з дня народження лауреата Національної премії України  імені Тараса Шевченка

ВАСИЛЯ   ПИЛИПЮКА (1950 – 2017)

 

У січні 2025 року у музеї Тараса Шевченка Шевченківського національного заповідника відкрита фотовиставка «Пам’ять світла» визначного українського фотографа, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (1993), заслуженого діяча мистецтв України (1998), художника Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP) (2007), президента видавничого підприємства «Світло й Тінь», головного редактора журналу «Світло й Тінь», члена Національної спілки журналістів України,  професора Львівської національної академії мистецтв, доброго друга Заповідника Василя Пилипюка.

Митець захоплювався чарівними канівськими видноколами, разом з родиною не раз відвідував Канів, щоб поклонитися праху українського поета Тараса Шевченка. Тут емоції переповнювали чутливу душу фотохудожника:«… Направду, такого стану творчого лету помноженого на велетенське напруження не відчував ніколи. В Українців є багато святих місць, де вони можуть висповідатися, помолитися, надихнутися… Але Шевченківські місця – особливі. Переконаний, що кожен має побувати у тих краях. Саме в Каневі я зрозумів, що кожен українець повинен піднятися на Тарасову гору аби покаятися й освятитися на діла во ім’я майбутнього нашої Вітчизни…».

Продовжуючи ідею Шевченкової «Живописної України», митець впродовж кількох років з фотокамерою подорожував шевченківськими місцями і підготував альбом та фотовиставку, яку презентував спочатку у Львові, Києві а пізніше і в Каневі. Частину мистецьких фото автор подарував Заповіднику. Ці твори є окрасою нинішніх виставок, які презентують Шевченківський меморіал та місто Канів.

На жаль, митець дуже рано пішов з життя. Останнім спільним творчим проектом стало видання Альбому «Шевченківський національний заповідник». У виданні презентується історія Заповідника  з часу поховання Тараса Шевченка у Каневі і до сьогодення, друк  здійснено  на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою «Українська книга» львівським видавництвом   «Світло і тінь» у 2016 році. Автори проекту: Ігор Ліховий та  Василь Пилип’юк.

На виставці експонуються фотографії канівських краєвидів, інтер’єри музею Тараса Шевченка і «Тарасової світлиці», історичні пам’ятки та цікаві події, колажі з репродукцій робіт Тараса Шевченка з фрагментами автографів поезій «Кобзаря» та багато іншого.

Про творчу роботу над проектом Василь Пилип’юк згадував: «Фотохудожник не має права прогаяти мить, коли натура проситься на плівку чи цифровий носій. Багато залежить від терпіння, уміння вичікувати, щоб відтворити образ пейзажу чи людини, треба, щоб затрепетала душа, тоді те, що вона побачить, і буде апофеозом краси. Між оком фотохудожника та натурою є об’єктив – відображувальне дзеркало, яке треба примусити бачити світ так, як хоче побачити розум митця, керований талантом. Фотомитець має відчувати психологію довкілля. Від цього та вміння вловити в ньому те, що відповідає художньому задумові автора, залежить його успіх. Тому усі мої найкращі художні фото створені душею і серцем…».

Запрошуємо канівців та гостей міста на Тарасову Гору, пошанувати пам’ять Тараса Шевченка та насолодитися літніми пейзажами Канева, які зафіксував на фотографіях львівський митець Василь Пилип’юк.

Поділитися статтею

Більше новин

Сьогодні Тарасову гору відвідали вихованці Народного художнього колективу вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко»

15 Червня, 2025

Дитячому ансамблю «Зернятко» в цьому році виповнилося 35 років. Вихованці ансамблю виховуються на кращих зразках українських традицій і поширюють українську культуру за межі України: Європа, Японія, Америка, Сінгапур, Йорданія. Ансамбль «Зернятко» − волонтери, вони допомагають ЗСУ та наближають нашу перемогу. Так ці дитячі серця підтримують нашу культуру, яка зміцнює нашу силу і віру. (більше…)

Читати далі

Чи знаємо ми Тараса Шевченка?

10 Червня, 2025

За ініціативи Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Тараса Шевченка, Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка, Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України у березні стартував загальноукраїнський квест-марафон «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?». (більше…)

Читати далі

Очима юнака – думками Пророка

27 Травня, 2025

27 травня 2025 року у рамках Міжнародного літературно-мистецького конкурсу «Роду криниця віща»у музеї Тараса Шевченка було розгорнуто мистецьку виставку творів переможців чотирьох вікових категорій трьох номінацій: «Образотворче мистецтво», «Декоративно-прикладне мистецтво» та «Художня фотографія». На конкурс було надіслано 56 творів 57 учасників. Серед переможців – студент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Назар Щербатюк (м. Черкаси). (більше…)

Читати далі