Повернутися до новин

ПОХОРОНИ В ПЕТЕРБУРЗІ

Друзі Шевченка добре знали про його бажання повернутися в рідну Україну, нехай навіть у труні. Сумнівів не було: Тараса треба хоронити на батьківщині. Однак такий проект потребував серйозної підготовки і грошей, тому тіло поета тимчасово поховали в Петербурзі на Смоленському кладовищі. В куточку, куди сам Шевченко нерідко навідувався і навіть робив там замальовки.
Відкриту домовину несли студенти на руках аж до Смоленського кладовища, яке було від Академії мистецтв на відстані кількох верств.
Поховали поета в дубовій домовині, яку поставили в дощану скриню, вкриту зсередини свинцем. Українська громада щонеділі – в день смерті поета – збиралися разом, щоб згадати свого духовного батька добрим словом чи улюбленою піснею, відправити панахиду.
П’ятдесят вісім днів перебував прах Тараса в Петербурзі. Сама подорож тіла в Україну почалася 8 травня. Цього дня вранці друзі поета знову зібралися на Смоленському кладовищі, викопали дубову труну з тілом Кобзаря, вклали її в іншу, свинцеву, а цю – в соснову, оббиту по кутах металом і в двох місцях стягнену металевими пасками. Встановили на спеціальні дроги.. Цього дня із вінків, які були на могилі поета, шанувальники брали на згадку по металевому листочку і потім берегли їх як найбільшу святиню, передаючи як благословення своє і великого Кобзаря дітям, онукам і правнукам.
«Що ж се ти, батьку Тарасе, од’їжджаєш на Вкраїну без червоної китайки, заслуги козацької? Чим же нижчий ти од козацьких лицарів? Ні один вільний козак не сходив з сього світу без сеї останньої честі», – промовив Пантелеймон Куліш і вкрив свіжовикопану труну червоною китайкою. Тканина швидко потемніла під дощем. Погода в той день була ще гіршою, ніж на похоронах. Однак люди цього не помічали. Поволі добралися до вокзалу. І тут востаннє підійшли до труни, підняли на плечі, поставили у вагон і відправили в останню путь. Так починався Останній шлях Кобзаря.
Проводжати труну до нової могили на Україні петербурзька громада довірила Григорію Честахівському та Михайлу Лазаревському.

(Назар Шешуряк. «Як хоронили Шевченка»)

 

Пам’ятний знак на місці першого поховання Т. Шевченка у Петербурзі

 

Родичі та близькі знайомі біля труни Т.Г. Шевченка у Києві 19 травня (7 травня за ст.ст.) 1861 року

Поділитися статтею

Більше новин

Сьогодні Тарасову гору відвідали вихованці Народного художнього колективу вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко»

15 Червня, 2025

Дитячому ансамблю «Зернятко» в цьому році виповнилося 35 років. Вихованці ансамблю виховуються на кращих зразках українських традицій і поширюють українську культуру за межі України: Європа, Японія, Америка, Сінгапур, Йорданія. Ансамбль «Зернятко» − волонтери, вони допомагають ЗСУ та наближають нашу перемогу. Так ці дитячі серця підтримують нашу культуру, яка зміцнює нашу силу і віру. (більше…)

Читати далі

Чи знаємо ми Тараса Шевченка?

10 Червня, 2025

За ініціативи Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Тараса Шевченка, Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка, Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України у березні стартував загальноукраїнський квест-марафон «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?». (більше…)

Читати далі

Очима юнака – думками Пророка

27 Травня, 2025

27 травня 2025 року у рамках Міжнародного літературно-мистецького конкурсу «Роду криниця віща»у музеї Тараса Шевченка було розгорнуто мистецьку виставку творів переможців чотирьох вікових категорій трьох номінацій: «Образотворче мистецтво», «Декоративно-прикладне мистецтво» та «Художня фотографія». На конкурс було надіслано 56 творів 57 учасників. Серед переможців – студент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Назар Щербатюк (м. Черкаси). (більше…)

Читати далі