Йому минає 90 років з дня народження…
Одним із знаних майстрів авторської казки в Україні був і залишається Юрій Феодосійович Ярмиш – український дитячий письменник, професор кафедри періодичної преси Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 25 травня йому минає 90 років з дня народження.
Юрій Ярмиш народився 1935 року в сім’ї вчителів у промисловому місті Кам’янську Дніпропетровської області. У дитинстві він любив читати казки Андерсена, Копиленка, слухав розповіді бабусі та мами. І відчув потребу розповісти ровесникам дивовижні історії, які народжувалися в його уяві.
За особистими спогадами, частим гостем родини був академік Дмитро Яворницький. Від нього дізнався малий Юрко багато цікавого про минуле нашого народу, про героїзм українських козаків у боротьбі за свободу. Ці розповіді надзвичайно захоплювали уяву хлопчика. Згодом сім’я Ярмишів переїхала до міста Дрогобич, що на Львівщині. Під час Другої світової війни з німецькими оккупантами родина на кілька років виїхала на Урал. У 1944 році сім`я повернулася у Дрогобич. Мама викладала у школі географію, батько відновлював зруйноване війною господарство області, а Юрій вчився у Дрогобицькій гімназії. У свій час тут здобували освіту майбутні класики української літератури Іван Франко та Василь Стефаник. Літературні традиції гімназії, спадщина цих видатних людей звичайно ж вплинули на свідомість талановитого юнака, стали поштовхом до його літературної діяльності.
Свій творчий шлях Ярмиш розпочав з віршів, хоча потім перейшов на прозу. Трапилося так, що перші поетичні спроби п’ятнадцятирічного школяра прослухали поети Дмитро Білоус, Василь Швець, Борислав Степанюк і залишилися задоволені початківцем. Вони порадили юнакові продовжувати працювати над собою. Саме ці події, мабуть, окрилили хлопця і зумовили вибір навчального закладу – Київський державний університет імені Т. Г. Шевченка (факультет журналістики).
У 1958 році після закінчення університету Юрій був направлений у Крим, де працював у Кримському державному видавництві в Сімферополі. Саме в цей час розпочинається літературна творчість письменника. «Перша казка «Вітрисько», – згадує автор, – мені наснилася. Я прокинувся серед ночі, схопив олівець і записав її. Це сталося ще в студентські роки. Під такою ж назвою згодом вийшла у світ і моя перша збірочка, опублікована 1960 року в Криму». А потім ще були книжки «Чудесні моря», «Казка стукає у двері», «Живі малюнки», «Маленькі казки» та інші.
Після повернення до столиці молодий письменник з 1963 року працює головним редактором журналу «Піонерія». З 1974 по 1988 рік — головний редактор журналу Спілки письменників України «Радуга».
Юрію Ярмишу доводилось багато подорожувати. Він побував в Англії, Канаді, США, на Балканах, кілька разів відвідав Індію. І кругом спостережливе око письменника фіксувало найцікавіше. Потім про побачене він розповів у серії цікавих документальних книжок – подорожей, серед яких: «Дорогами Індії», «Набат Хіросіми», «Світ тривог і надій». За своє життя відомий письменник випустив у світ понад 60 книжок казок, притч, байок, серед яких: «Золотий кораблик», «Два майстри», «Чарівними стежками», «Великий мисливець», «Їжачок і Соловейко», «Солодкий Марципан» та інші. Книжки письменника перекладено п’ятнадцятьма мовами, зокрема англійською, болгарською, німецькою, французькою, іспанською.
Юрій Ярмиш також працював як дослідник-літературознавець у галузі вивчення казки як літературного жанру та в галузі дослідження дитячої літератури. Був членом Міжнародного товариства дослідників літератури для дітей та юнацтва.
Творчість письменника відзначена багатьма літературними преміями: премією журналу «Перець»(1970), медаллю А.С.Макаренка (1972), республіканською літературною премією імені М. Островського (1974), Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1985), літературною премією ім. Ю.Яновського (2001). А ще Юрій Ярмиш став лауреатом найважливішої премії України у галузі дитячої літератури – премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (2006). І отримав письменник цю нагороду за збірки казок «Дванадцятиголовий Дракончик», «Сповідь чаклуна» та «Казка стукає у двері».
Помер письменник 23 жовтня 2013 року в місті Києві.
Валентина Слива, бібліотекар І категорії
![]() |
![]() |