Повернутися до новин

400 років з дня смерті Петра Конашевича-Сагайдачного

20 квітня 2022 року виповнюється 400 років з дня смерті талановитого українського полководця, політичного діяча, гетьмана реєстрового козацтва, кошового отамана Запорізької Січі — Петра Конашевича-Сагайдачного (бл. 1570–1622).

Петро Сагайдачний. Гравюра 1622 року

 

Гетьман Сагайдачний навчався в славетній Острозькій академії – центрі тогочасного інтелектуального й духовного життя. Він дбав про підвищення культурного рівня козаків, був опікуном православної церкви, меценатом православних братств та братських шкіл.

Під його керівництвом запорозьке військо здобуло перемоги над Кримським ханством, Османською імперією та Московським царством. Провівши військову реформу Петро Сагайдачний перетворив розрізнені загони козаків на регулярну армію. Як один із засновників козацького флоту очолював морські походи на швидкісних човнах-«чайках».

У 1618 році 20 тисячне козацьке військо на чолі з гетьманом Сагайдачним спільно із польськими воїнами розбило російську армію та оточило Москву. І лише з доброї волі українського полководця не були підірвані оборонні стіни Москви, та вона не була вщент спалена. Сагайдачний відвів війська козаків від російської столиці, а поляки не наважилися продовжити війну самостійно. В результаті походу 1 грудня 1618 було укладене Деулінське перемир’я між Російською державою та Річчю Посполитою, за яким під владу короля поверталися втрачені свого часу українські Чернігівщина з Сіверщиною та ще майже три десятки великих міст і земель навколо них.

Ім`я славетного гетьмана тісно пов’язане з Канівшиною, адже місцем постійного його перебування був Трахтемирів – тодішня столиця українського реєстрового козацтва. «Подібно як козацька твердиня Д. Вишневецького на острові Мала Хортиця відіграла значну роль в консолідації і в організації запорозького козацтва, так дуже подібну ролю відіграв Терехтемирів в організації українського реєстрового козацтва, – писав очільник Наукової ради при Світовому конгресі вільних українців, академік Любомир Винар.

14 жовтня 2018 року у Трахтемирові, з ініціативи Державного історико-культурного заповідника «Трахтемирів» (директор Тарас Теліженко), встановлено пам’ятний знак Петру Конашевичу-Сагайдачному і його козакам, на пошанування пам’яті славного українського гетьмана та в ознаменування 400-річчя перемоги над московитами. Скульптором пам’ятного знака із каменю-піщаника став Роман Турецький, а стилізований під середньовічний шрифт розробив Микола Теліженко.

Пам’ять про героїв визвольної боротьби українського народу назавжди залишиться у наших серцях.

Пам’ятний знак гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному і його козакам (с. Трахтемирів)
Пам’ятний знак гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному і його козакам (с. Трахтемирів)

 

Поділитися статтею

Більше новин

Тарасова Гора: люди і події

12 Листопада, 2024

Вийшов друком збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події», приуроченої до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка та 165-річчя його останнього приїзду в Україну, яка відбулася 28 травня 2024 р. Статті науковців присвячені боротьбі українства проти московської агресії, підкреслюється вагомість слова Тараса Шевченка у сучасних умовах; висвітлюються форми і методи музейної діяльності під час російсько-української війни, формування музейних колекцій, проблеми збереження національної культурно-мистецької спадщини та природного довкілля. Видання адресоване науковцям, шевченкознавцям, краєзнавцям, освітянам. Переглянути матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події» та інші матеріали можна за посиланням>>>

Читати далі

Син сенатора Маккейна побував на Тарасовій горі

29 Жовтня, 2024

На Тарасовій горі у Каневі побував син американського сенатора Джона Маккейна, який був відомий постійною підтримкою України. Про це повідомила директорка Шевченківського національного заповідника Валентина Коваленко. (більше…)

Читати далі

Допомога фронту

2 Жовтня, 2024

Уже в перші тижні повномасштабної війни частина колективу Шевченківського національного заповідника активно долучилася до допомоги фронту. Зокрема, на Тарасовій Горі сформувався осередок із плетіння маскувальних сіток для ЗСУ. Нині вже 316 сіток відправлено нашим воїнам через Канівський волонтерський центр. Старий домашній одяг, спанбонд (закупляється за донати музейників і відвідувачів заповідника) швидко стають такими потрібними на фронті речами. (більше…)

Читати далі