У  2014 році введено в дію  Закон України «Про запобігання корупції»,який передбачив створення нової превентивної інституції, на яку було покладено завдання запобігання корупції, формування державної антикорупційної політики, перевірки майнових декларацій, контролю за фінансуванням політичних партій та низку інших функцій. НАЗК є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом і гарантіями незалежності. Національне агентство є відповідальним перед Верховною Радою України і підконтрольним їй, а такожпідзвітним Уряду. Разом з тим, в органах виконавчої влади всіх рівнів мають бути визначені структурні підрозділи/особи, відповідальні за роботу із запобігання корупції.

Законом України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) передбачено здійснення на постійній основі в державних органах, підприємствах, установах, організаціях, які належать до сфери управління державних органів, низки комплексних заходів із запобігання та виявлення корупції. Такими заходами є, зокрема, запобігання, виявлення конфлікту інтересів та його врегулювання, розгляд повідомлень про корупцію та співпраця з викривачами, оцінювання корупційних ризиків, перевірка факту подання декларацій та, у передбачених законом випадках, інформування Національного агентства або інших спеціально уповноважених суб’єктів у сфері запобігання корупції. Антикорупційне законодавство визначає керівника органу (юридичної особи) головним суб’єктом здійснення антикорупційних заходів (ст. 61 Закону). Саме керівник наділений повноваженнями формувати і втілювати відомчу політику щодо запобігання та протидії корупції та несе відповідальність за її ефективність. Запобігання корупції у органі влади або організації має бути продовженням позиції керівника на дотримання курсу доброчесності, а реалізація антикорупційних заходів має бути таким же повноцінним та важливим аспектом.

З метою організації та здійснення заходів із запобігання та виявлення корупції, передбачених Законом України,  на підприємствах, в установах, організаціях, які належать до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України визначаються уповноважені особи з питань запобігання та виявлення корупції (ч. 1 ст. 131 Закону України).

Відповідно до Закону України «По запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700 – VІІ з метою реалізації антикорупційної програми щодо виявлення, протидії та запобігання корупції та Наказу в.о. генерального директора  Валентини КОВАЛЕНКО (№134-а від 15 жовтня 2020 року) у Шевченківському національному заповіднику  призначено уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції.

Повідомити  про порушення працівниками Заповідника норм закону України «Про запобігання корупції» можна:

за телефоном:  04736-3-23-68

або  на електронну пошту: 2021tarasovagora@ukr.net

Національне агентство з питань запобігання корупції оголошує старт проєкту зі збору та поширення вдалих практик розбудови доброчесності та запобігання корупції.

 

МЕТА ПРОЄКТУ:

Якісна антикорупційна діяльність передбачає широкий спектр форм і методів вжиття заходів із запобігання корупції, має особливості на державному та місцевому рівнях. Поширення та обмін кращими практиками розбудови доброчесності та запобігання корупції дозволить поступово впроваджувати стандарти організації роботи антикорупційних уповноважених, допоможе активізувати їх діяльність на місцях, підвищити ефективність здійснення цих функцій на різних рівнях. Проєкт покликаний популяризувати кращий досвід роботи із розбудови доброчесності та запобігання корупції у різних органах влади та інших публічних інституціях для посилення ефективності антикорупційних уповноважених через позитивний приклад .

 

ЯК МОЖНА ВЗЯТИ УЧАСТЬ

Якщо у вашому органі є досвід впровадження ефективних інструментів розбудови доброчесності та запобігання корупції, ми запрошуємо вас поділитися вашою вдалою практикою. 

Для цього слід заповнити спеціальну форму, посилання на яку наведено нижче ⬇️:

ПОДІЛИТИСЯ ВДАЛОЮ ПРАКТИКОЮ

 

 

Термін подання інформації – до 15 вересня 2023 року включно.

Також будемо вдячні за поширення інформації про проєкт серед територіальних (міжрегіональних) органів та юридичних осіб, що належать до сфери управління вашого органу.

 

РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЄКТУ: За результатами проєкту НАЗК сформує підбірку кращих практик антикорупційної діяльності, забезпечить їх поширення та комунікаційний супровід, аби підсвітити наявні успіхи та надихнути інші організації розбудовувати у себе ефективні системи запобігання корупції та поширення доброчесності.

Представники організацій, які поділяться кращими практиками роботи у сфері розбудови доброчесності та запобігання корупції, будуть також запрошені для участі в Національному антикорупційному форумі, що відбудеться на початку грудня 2023 року.

 

КОНТАКТИ:

Якщо у вас є питання щодо проєкту або ви бажаєте отримати додаткову інформацію, звертайтеся до Ганни КОНДРАТЬЄВОЇ, головного спеціаліста відділу професійного розвитку уповноважених підрозділів Управління просвітницької роботи та навчальних програм (телефон 044 200 06 22,

 e-mail: h.kondratieva@nazk.gov.ua).

 

Міністерство культури та інформаційної політики  України разом з НАЗК займуться запобіганням торгівлі награбованим оккупантами мистецтвом

 

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) разом з Міністерством культури та інформаційної політики України (МКІП) займуться попередженням незаконною торгівлею викраденими російськими окупантами предметами мистецтва та старовини.

Створення відповідальної за це робочої групи під назвою Art Sanct Task Force, що можна перекласти як “Мистецька санкційна оперативна група”, анонсували НАЗК та міністр Олександр Ткаченко у четвер, 2 лютого 2023 року.

Крім виявлення награбованих під час війни в Україні мистецьких предметів та недопущення їх вільного обігу у світі, группа займатиметься пошуком мистецьких активів підсанкційних росіян з метою подальшої заморозки та конфіскації.

Робота в рамках групи вестиметься з українськими та світовими представниками арт-ринку, міжнародними експертами та Стенфордською міжнародною робочою групою з російських санкцій.

Голова НАЗК Олександр Новіков розповів, що планується створення спеціальної бази предметів мистецтва, викрадених з приватних і державних колекцій, з метою їх ідентифікації та повернення в Україну.

Наразі ми проводимо роботу з ідентифікації всього, що було викрадено росіянами в Україні, та знаходимось в контакті з міжнародними і українськими правоохоронними органами та профільними організаціями, щоб запобігти міжнародному трафіку викрадених предметів мистецтва й притягнути росію до відповідальності“, – повідомив Олександр Ткаченко.

Також цю базу об’єднають з даними про мистецькі активи підсанкційни хросіян, «…Що спростить доброчесним учасникам арт-ринку проведення “санкційних” перевірок та ускладнить для російських олігархів продаж таких активів“, –  пояснив Новіков.

За даними ЮНЕСКО, від початку повномасштабної війни в Україні пошкоджено понад 230 культурних об’єктів, багато з них пограбовані росіянами. За підрахунками МКІП, станом на 1 лютого 2023 року пошкоджено або зруйновано понад 1500 об‘єктів культурної спадщини та культурної інфраструктури.

9 грудня весь світ відзначає Міжнародний день боротьби з корупцією. Шістнадцять років тому Україна ратифікувала Конвенцію ООН проти корупції, але фактично справжня боротьба з корупцією почалася завдяки Революції Гідності. Саме тоді почали створювати потужну систему антикорупційних органів, яка зараз працює разом з усіма українцями на перемогу над російською агресією. 

Для Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) формування культури доброчесності і запобігання корупції — основний внесок у майбутню перемогу. 

Якірезультати НАЗК?

Після повномасштабного вторгнення росії НАЗК швидко адаптувалося до змін у суспільстві. Попри часткову зупинку функцій, НАЗК не лише продовжує виконувати свої обов’язки, але й перерозподіляє ресурси для потреб воєнного часу. 

Одним потужним результатом 2022 року стало ухвалення Верховною Радою Антикорупційної стратегії до 2025 року.

 Наразі НАЗК розробило проект Державної антикорупційної програми з виконання Антикорупційної стратегії на 2023–2025 роки (ДАП). Саме ця програма стане якісним інструментом впровадження антикорупційної політики, розбудови України як європейської держави, прозорої повоєнної відбудови й формування доброчесного суспільства. 

НАЗК продовжує роботу над запобіганням конфлікту інтересів. 

 • Склали адмінпротоколи на народних депутатів, заступника міністра, прокурора, 3 міських голів, 9 голів районних рад, 11 державних службовців.
 • Надіслано 115 повідомлень про ознаки вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки.
 • Внесено 14 приписів через конфлікт інтересів. 
 • Розглянуто 295 повідомлень про корупцію, інших порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції». 
 • Затверджено 3 обґрунтовані висновки про виявлення ознак корупційних правопорушень на суму понад 5,8 млн грн. 
 • Затверджено 18 обґрунтованих висновків про виявлення ознак правопорушень, пов’язаних з корупцією.

Окремим напрямом роботи для НАЗК стала підготовка аналітичних матеріалів про корупційні ризики пов’язані з війною. 

Зокрема, Агентство пильно слідкує за корупційними факторами при перетині кордону. Результатом аналізу яких стало дослідження «Корупційні схеми та ризики під час виїзду з України в умовах воєнного стану».

Також НАЗК проаналізувало корупційні ризикипід час обмеження обігу ліків та підготувало окреме дослідження «Корупційні ризики під час обмеження обігу лікарських засобів в умовах воєнного стану», де визначило низку корупційних ризиків, що можуть призвести до катастрофічних наслідків, якщо ситуацію не змінити.

Для України, як ніколи, гостро стоїть питання повоєнної відбудови. 

НАЗК як орган, який формує антикорупційну політику та відповідає за запобігання корупції продовжує роботу над нульовою толерантністю до корупції.

Що вже зроблено:

У рамках проекту «Ukraine NOW. Візія майбутнього» опубліковано 25 відеоінтерв’ю та 7 стрімів з лідерами громадської думки, які переглянули понад 220 тис. людей. 

 • Стартував пілотний  проект «Прозора школа». Його  мета – якісна трансформація шкільного середовища України через  впровадження ефективного навчання з доброчесності та антикорупції для учнів  і педагогів. Для участі в проекті обрано 16 навчальних закладіві з 135  шкіл з усієї України.
 • Запущено навчальну платформу NAZK, де зібрані найкращі безкоштовні онлайн-курси з антикорупції та доброчесності.
 • Запущено два нові онлайн-курси «Основи антикорупції для всіх і кожного» та базовий курс для студентів «YOUніверситет».

 

Шановні співробітники Шевченківського національного заповідника, долучаймося до вивчення основ Антикорупційної діяльності для кожного!

Запобігання та протидія корупції у публічному секторі – одне з пріоритетних завдань органів публічної влади, особливо у воєнний час, коли корупція може уповільнювати розвиток публічних інституцій і перемогу над ворогом.

Важливою умовою для досягнення цього завдання є виявлення та усунення у діяльності органів влади вразливостей, що дозволяють вчиняти корупційні та/або пов’язані з корупцією правопорушення. Проведення якісноїі дентифікації корупційних ризиків та вжиття необхідних заходів реагування потребує відповідного інструментарію.

Наказом Національного агентства від 28.12.2021 № 830/21 «Щодо вдосконалення процесу управління корупційними ризиками» затверджено Методологію управління корупційними ризиками (далі – Методологія), яка прийнята на заміну Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади1 та набирає чинності 04.06.2022. Ознайомитися з Методологією можна за посиланням:  

https://cutt.ly/dHBYl6e.

Методологію розроблено як універсальний інструмент із покроковою інструкцією (алгоритмом), у якому послідовно розкриті усі компоненти управління корупційними ризиками, зокрема, підготовки антикорупційної програми, що випливають з міжнародних та національних стандартів управління ризиками (наприклад, ДСТУ ISO 31000:2018 Менеджмент ризиків. Принципи та настанови).

Новинками Методології у порівнянні з чинною Методологією оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади, затвердженою рішенням Національного агентства від 02.12.2016 № 126, є:

 1. Наголошення на важливості лідерської позиції керівника органу у впровадженні управління корупційними ризиками. Визначення ролі кожного з учасників цього процесу.
 2. Подання процедури управління корупційними ризиками як цілісного та циклічного процесу.
 3. Надання практичних інструментів для оцінювання корупційних ризиків: примірного плану оцінювання ризиків та підготовки антикорупційної програми; прикладів форм анкетування внутрішніх та зовнішніх заінтересованих сторін; рекомендацій щодо документування зібраної інформації про середовище органу; зразку реєстру ризиків.
 4. Розмежування корупційного ризику від джерела корупційного ризику. Наведення класифікації джерел корупційних ризиків.
 5. Визначення принципів, за якими мають розроблятися заходи з мінімізації корупційних ризиків.
 6. Пояснення зв’язку оцінювання корупційних ризиків з підготовкою антикорупційної програми.
 7. Встановлення вимоги до змісту антикорупційної програми, порядку її прийняття, процедур моніторингу, оцінки виконання та перегляду антикорупційної програми.
 8. Пояснення процедури публічного обговорення антикорупційної програми.
 

Просимо довести зазначену інформацію до відома керівників територіальних органів, районних в місті Києві державних адміністрацій, районнихв ійськових адміністрацій, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління органу (у разінаявності).

Також нагадуємо, що погодження Національним агентством антикорупційних програм згідно зі ст. 19 Закону України «Про запобігання корупції» тимчасово призупинено до перемоги над ворогом та припиненнявоєнного стану.

Застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції.

 

Що таке конфлікт інтересів? Як убезпечитися від його виникнення? Які механізми запобігають конфлікту інтересів або забезпечують його врегулювання в разі виникнення.

Курс допоможе опанувати базові практичні інструменти для:

 • Підвищення ефективності виявлення конфлікту інтересів у Шевченківському національному заповіднику
 • Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів
 • Дотримання встановлених заборон та обмежень згідно чинного антикорупційного законодавства

На занятті дізнаємося, що таке конфлікт інтересів і як запобігти його виникненню, що робити якщо конфлікт інтересів виник;

Розберемося з питанням відповідальності за порушень вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;

Ознайомимося з іншими обмеженнями щодо запобігання корупції, яких потрібно дотримуватися під час виконання посадових обов`язків працівниками Заповідниками.

Поширити