Повернутися до новин

Вячеслав Розвадовський. Митець і час

18 січня 2023 року виповнюється 80 років з дня смерті  видатного українського художника, педагога, організатора пересувних народних виставок – Вячеслава Розвадовського (1875-1943).

Вячеслав Розвадовський  є одним із видатних митців  в українському образотворчому мистецтві початку ХХ століття. Художник за покликанням, він став популяризатором українського малярства, організовуючи пересувні виставки власних мистецьких творів та інших видатних художників. Перед презентацією виставки митець подорожував місцями, вивчаючи життя і побут українців, спілкувався з майбутніми глядачами, займаючись просвітницькою діяльністю. Власне тоді, Вячеслав Розвадовський приїхав до Канева пошанувати пам’ять видатного українця Тараса Шевченка, і зустрівшись з паломниками, оголосив мету культурно-мистецької акції  та початок  роботи пересувної народної виставки. Тут, у Каневі, зачарований краєвидами, які у свій час захоплювався Тарас Шевченко, створив  кілька ескізів для майбутніх монументальних мистецьких полотен, зокрема, картини «Могила Тараса Шевченка» (1903. Полотно, олія. 145х200), яка є гордістю колекції Шевченківського національного заповідника у Каневі. Менші за розміром мистецькі інтерпретації канівського пейзажу знаходяться у власності Національного музею Тараса Шевченка у Києві: «Вид на Дніпро і могилу Шевченка»  (Поч. ХХ ст. Полотно, олія. 32х43) та «Могила Тараса Шевченка в Каневі» (1903. Полотно, олія .23,2х33,2).

Впродовж багатьох років Вячеслав Розвадовський популяризував українське мистецтво за що  зазнав переслідувань тогочасної влади. Був змушений залишити Україну і виїхати до Ташкенту, де багато працював,  не зраджуючи власним  переконанням. Помер передчасно від серцевої недостатності за загадкових обставин у віці 68 років.

Поділитися статтею

Більше новин

Тарасова Гора: люди і події

12 Листопада, 2024

Вийшов друком збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події», приуроченої до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка та 165-річчя його останнього приїзду в Україну, яка відбулася 28 травня 2024 р. Статті науковців присвячені боротьбі українства проти московської агресії, підкреслюється вагомість слова Тараса Шевченка у сучасних умовах; висвітлюються форми і методи музейної діяльності під час російсько-української війни, формування музейних колекцій, проблеми збереження національної культурно-мистецької спадщини та природного довкілля. Видання адресоване науковцям, шевченкознавцям, краєзнавцям, освітянам. Переглянути матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події» та інші матеріали можна за посиланням>>>

Читати далі

Син сенатора Маккейна побував на Тарасовій горі

29 Жовтня, 2024

На Тарасовій горі у Каневі побував син американського сенатора Джона Маккейна, який був відомий постійною підтримкою України. Про це повідомила директорка Шевченківського національного заповідника Валентина Коваленко. (більше…)

Читати далі

Допомога фронту

2 Жовтня, 2024

Уже в перші тижні повномасштабної війни частина колективу Шевченківського національного заповідника активно долучилася до допомоги фронту. Зокрема, на Тарасовій Горі сформувався осередок із плетіння маскувальних сіток для ЗСУ. Нині вже 316 сіток відправлено нашим воїнам через Канівський волонтерський центр. Старий домашній одяг, спанбонд (закупляється за донати музейників і відвідувачів заповідника) швидко стають такими потрібними на фронті речами. (більше…)

Читати далі