Вячеслав Розвадовський. Митець і час
18 січня 2023 року виповнюється 80 років з дня смерті видатного українського художника, педагога, організатора пересувних народних виставок – Вячеслава Розвадовського (1875-1943).
Вячеслав Розвадовський є одним із видатних митців в українському образотворчому мистецтві початку ХХ століття. Художник за покликанням, він став популяризатором українського малярства, організовуючи пересувні виставки власних мистецьких творів та інших видатних художників. Перед презентацією виставки митець подорожував місцями, вивчаючи життя і побут українців, спілкувався з майбутніми глядачами, займаючись просвітницькою діяльністю. Власне тоді, Вячеслав Розвадовський приїхав до Канева пошанувати пам’ять видатного українця Тараса Шевченка, і зустрівшись з паломниками, оголосив мету культурно-мистецької акції та початок роботи пересувної народної виставки. Тут, у Каневі, зачарований краєвидами, які у свій час захоплювався Тарас Шевченко, створив кілька ескізів для майбутніх монументальних мистецьких полотен, зокрема, картини «Могила Тараса Шевченка» (1903. Полотно, олія. 145х200), яка є гордістю колекції Шевченківського національного заповідника у Каневі. Менші за розміром мистецькі інтерпретації канівського пейзажу знаходяться у власності Національного музею Тараса Шевченка у Києві: «Вид на Дніпро і могилу Шевченка» (Поч. ХХ ст. Полотно, олія. 32х43) та «Могила Тараса Шевченка в Каневі» (1903. Полотно, олія .23,2х33,2).
Впродовж багатьох років Вячеслав Розвадовський популяризував українське мистецтво за що зазнав переслідувань тогочасної влади. Був змушений залишити Україну і виїхати до Ташкенту, де багато працював, не зраджуючи власним переконанням. Помер передчасно від серцевої недостатності за загадкових обставин у віці 68 років.