Повернутися до новин

Гончар: «Тарасову гору видно всій Україні!»

3 квітня виповнюється 105-років з дня народження письменника, лауреата Шевченківської премії Олеся Гончара.

Свою любов і відданість Тарасу Шевченку письменник проніс через усе життя. Його оцінка творчість Великого Кобзаря була завжди виваженою: звернено увагу на ідеал вільної людини, безмежну  любов’ю до рідного краю, нетерпимість до всього, що людину принижує, сковує, нівечить, калічить, на піднесення вічної краси материнства.

З 1992 по 1995 роки Олесь Гончар був головою Комітету із Державних премій Україниім. Т. Г. Шевченка.

Гончар часто приїздивдо Канева уклонитися могилі поета, і не лише у складі офіційних письменницьких делегацій, а й приватно, зі своє сім’єю. У фондах Шевченківського національного заповідника зберігається близько 30-тифото, які свідчать про ці візити у різні роки.

Олесь Гончар першим залишив запис до книги під назвою «Лауреати державної премії Української РСР ім. Т. Г. Шевченка про Кобзаря»: «Тарасова гора моє магічну дію. Багато що скаже вона кожному — і тому, хто вперше опинився тут, і тому, чия душа від колиски зріднилася з невмирущими рядками «Кобзаря» — цієї заповітної невідцвітної книги українського народу. На цій горі геній Шевченків стає для нас ближчим і відчутнішим, ніж будь-де. Все тут повите святістю, дихає силою життя. Це місце здатне наснажувати. Людина тут глибшає в думках, чистішає в помислах. Піде вона звідси ще людянішою, звеличившись духом, піде, ще більш упевнившись, що нічого вищого на світі [немає] за любов до рідної землі і рідного народу, нічого достойнішого, як жити у мирі, у злагоді й дружбі зі всіма живущими на планеті. Тарасову гору видно всій Україні! Видно її сьогодні всім континентам земної кулі. Ніколи стежки сюди не заростуть, світ очі в своїх вдячне людство ніколи не забуде! Олесь Гончар. Канів 20 червня 1982». Думки письменника також закарбовані  у «Книзі всенародної шани» та «Літописі» Тарасової гори.

Світлана Брижицька

Поділитися статтею

Більше новин

Тарасова Гора: люди і події

12 Листопада, 2024

Вийшов друком збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події», приуроченої до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка та 165-річчя його останнього приїзду в Україну, яка відбулася 28 травня 2024 р. Статті науковців присвячені боротьбі українства проти московської агресії, підкреслюється вагомість слова Тараса Шевченка у сучасних умовах; висвітлюються форми і методи музейної діяльності під час російсько-української війни, формування музейних колекцій, проблеми збереження національної культурно-мистецької спадщини та природного довкілля. Видання адресоване науковцям, шевченкознавцям, краєзнавцям, освітянам. Переглянути матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події» та інші матеріали можна за посиланням>>>

Читати далі

Син сенатора Маккейна побував на Тарасовій горі

29 Жовтня, 2024

На Тарасовій горі у Каневі побував син американського сенатора Джона Маккейна, який був відомий постійною підтримкою України. Про це повідомила директорка Шевченківського національного заповідника Валентина Коваленко. (більше…)

Читати далі

Допомога фронту

2 Жовтня, 2024

Уже в перші тижні повномасштабної війни частина колективу Шевченківського національного заповідника активно долучилася до допомоги фронту. Зокрема, на Тарасовій Горі сформувався осередок із плетіння маскувальних сіток для ЗСУ. Нині вже 316 сіток відправлено нашим воїнам через Канівський волонтерський центр. Старий домашній одяг, спанбонд (закупляється за донати музейників і відвідувачів заповідника) швидко стають такими потрібними на фронті речами. (більше…)

Читати далі