Повернутися до новин

Спільні наукові заходи по вшануванню пам’яті В.Г. Шевченка у Мошнах

11 червня 2023 року минув 131-й рік від дня смерті Варфоломія Шевченка – троюрідного брата Тараса Шевченка, стараннями якого у ХІХ ст. була збережена українська Святиня. З 2012 року, заходи, присвячені вшануванню пам’яті великого патріота, істинного християнина проходять у Каневі на Тарасовій Горі та Успенському соборі, де ім’я Варфоломія Григоровича поминається на Заказній Літургії.

Цього року місцем проведення пам’ятних заходів стало с. Мошни на Черкащині, у якому під час останньої поїздки в Україну під арештом перебував Тарас Шевченко. Щоб полегшити становище поета приїздив до Мошен і Варфоломій Шевченко. Цей факт із біографії поета розкритий у експозиції мошенського Музею Тараса Шевченка. Ініціативу науковців Шевченківського національного заповідника, а саме завідувачки сектору Заповідника, організатора заходів по вшануванню пам’яті В.Г. Шевченка у Каневі, Долгіч Н.В. провести спільні заходи у Мошнах підтримала завідувачка Музею Тараса Шевченка Грицик Г.Г.

Заходи проводились на трьох локаціях. Перша – музей, у якому відбулася реєстрація всіх учасників та оглядова екскурсія музейною експозицією, яку віртуозно провела завідувачка музею Ганна Грицик. Як показали результати реєстрації, на урочистості до Мошен прибули науковці Шевченківського національного заповідника (Канів) – заступниця генерального директора по науковій роботі Брижицька С.А., завідувачки секторами Сіленко Л.Г. та Долгіч Н.В. Поважна делегація прибула із Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» (Шевченкове), у складі якої – генеральна директорка Заповідника Шевченко Л.М, заступниця генерального директора по науковій роботі Метик Л.І, в. о. головної зберігачки фондів Молокова Т.І., заступник по господарству Забожко Т. Краєзнавчий музей Петра та Семена Гулаків-Артемовських представляла в. о. директорки Сухорученко А.В.; Камянський історико-культурний заповідник – директорка Таран Г.М. До участі у заходах долучилися Марценюх І.А. – доктор юридичних наук, доцентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка та членкиня Національної спілки журналістів, науковець Нестеренко В.І.

Друга локація – територія села Мошни. Захоплюючу екскурсію по мошнівських пам’ятках історії та культури провів краєзнавець, директор Центру дитячої та юнацької творчості – Якименко М.М. Учасники зустрічі відвідали Спасо-Преображенську церкву, памятку архітектури ХІХ ст. У цьому храмі відбулося поминання Варфоломія Шевченка на Заказній Літургії та поминальній службі, які відслужив настоятель храму о. Олег (Мархацевич).

Третьою локацією, яка приймала гостей, став Центр дитячої та юнацької творчості, де відбулося засідання круглого столу «Людина, що нею можна похвалитися перед усіма земляками» та поминальний обід. Із вітальним словом до учасників круглого столу звернулася заступниця генерального директора Шевченківського національного заповідника Брижицька С.А. та подарувала музеєві альбом «Тарасова гора в образотворчому мистецтві», книгу Ройциної О.В. «Эта самая любовь…» та інші видання Заповідника, усі гості отримали випуск наукового вісника «Чернеча Гора». Від канівської делегації завідувачка музею Ганна Грицик прийняла святкову хлібину, яку розділили на обіді між усіма гостями. Слова привітання прозвучали і від Г.Г. Грицик та прапраонуки Тараса та Варфоломія Шевченків, щевченкознавиці Наталки Лисенко, яка вийшла на звязок дистанційно (Київ – Франкфурт-на- Майні).

В ході проведення круглого столу було переглянуто відеоряд «Сторінками життя В.Г. Шевченка», присвяченого 130-річчю від дня смерті (автори – завідувачі секторами Шевченківського національного заповідника Долгіч Н.В. та Кардаш Ю.А.) Прозвучала поезія Пантелеймона Куліша «Варфоломієві Шевченкові 1862 рік» у виконанні Злати та Світлани Корнієнків. Уривок із поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки» – «Лебедин» прочитала Поліна Білик-Мовіла. Учасники художньої самодіяльності Марина Биковець та Валентин Аліханов подарували гостям пісню на слова Тараса Шевченка «Зоре моя вечірняя».

З доповідями на засіданні круглого столу виступили: Метик Л.І. (Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка») – «Щирий друг Кобзаря», Райкова О.В. (Корсунь-Шевченківський історико-культурний заповідник) – «Варфоломій Шевченко і Корсуньщина», Грицик Г.Г. (Музей Тараса Шевченка в Мошнах) – «Тараса Шевченка памятають… Памятають і Мошни», Сіленко Л.Г. (Шевченківський національний заповідник) – «Василь Маслов (Маслій) – перший біограф Тараса Шевченка», Сухорученко А.В. (Краєзнавчий музей Петра та Семена Гулаків-Артемовських) – «Хранителі Тарасової світлиці», Нестеренко В.І. (членкиня Національної спілки журналістів України) – «Життя і доля музейних колекцій у першій половині ХХ ст.», Марцелюх І.А. (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) – «Релігійні погляди Тараса Шевченка», Таран Г.М. (Камянський історико-культурний заповідник) – «Перебування Тараса Шевченка на Камянській землі, місця, події, факти і легенди». Заявки на участь у круглому столі надіслали 15 науковців та, на жаль, не всі змогли прибути до Мошен. Організатори зустрічі запевнили усіх присутніх, що всі доповіді будуть розміщені у збірнику матеріалів круглого столу «Людина, що нею можна похвалитися перед усіма земляками». Всі учасники зустрічі були одностайні в думці, що такі зустрічі музейників варто частіше проводити в кожному місті чи селі, де розташовані музейні заклади. Так благодатна земля і жителі села Мошен разом із гостями вшанували пам’ять великого подвижника у справі збереження місця вічного спочинку Тараса Шевченка – Варфоломія Григоровича Шевченка.

Поділитися статтею

Більше новин

Тарасова Гора: люди і події

12 Листопада, 2024

Вийшов друком збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події», приуроченої до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка та 165-річчя його останнього приїзду в Україну, яка відбулася 28 травня 2024 р. Статті науковців присвячені боротьбі українства проти московської агресії, підкреслюється вагомість слова Тараса Шевченка у сучасних умовах; висвітлюються форми і методи музейної діяльності під час російсько-української війни, формування музейних колекцій, проблеми збереження національної культурно-мистецької спадщини та природного довкілля. Видання адресоване науковцям, шевченкознавцям, краєзнавцям, освітянам. Переглянути матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події» та інші матеріали можна за посиланням>>>

Читати далі

Син сенатора Маккейна побував на Тарасовій горі

29 Жовтня, 2024

На Тарасовій горі у Каневі побував син американського сенатора Джона Маккейна, який був відомий постійною підтримкою України. Про це повідомила директорка Шевченківського національного заповідника Валентина Коваленко. (більше…)

Читати далі

Допомога фронту

2 Жовтня, 2024

Уже в перші тижні повномасштабної війни частина колективу Шевченківського національного заповідника активно долучилася до допомоги фронту. Зокрема, на Тарасовій Горі сформувався осередок із плетіння маскувальних сіток для ЗСУ. Нині вже 316 сіток відправлено нашим воїнам через Канівський волонтерський центр. Старий домашній одяг, спанбонд (закупляється за донати музейників і відвідувачів заповідника) швидко стають такими потрібними на фронті речами. (більше…)

Читати далі