Творча співпраця українських музейників
6 червня 2023 року науковці Шевченківського національного заповідника Ганна Манжара, Тетяна Чулкова, Сергій Леонтьєв на чолі з в. о. генерального директора Валентиною Коваленко відвідали Музей української діаспори (м. Київ). Метою поїздки було знайомство з колегами, обмін музейним досвідом, обговорення спільних наукових проектів та участь у презентації виставки «КРИЧЕВСЬКИЙ І САЄНКО: МАЙСТЕР І УЧЕНЬ», присвяченої двом видатним українцям – Василю Григоровичу Кричевському та його талановитому учневі Олександру Ферапонтовичу Саєнку. Імена цих митців навіки вплетені в історію Шевченкового меморіалу. Василем Кричевським було створено проект та побудовано літературно-меморіальний музей Тараса Шевченка біля його могили. А Олександр Саєнко, захоплений творчістю Кобзаря, за дорученням архітектора Кричевського, спеціально до урочистого відкриття музею у Каневі, виконав інкрустоване панно з образом Тараса Шевченка. 1937 року Олександр Ферапонтович представив роботу – декоративне панно «Т. Г. Шевченко під вербою» (дерево, солома, темпера. 100х160), яке з того часу і до початку повномасштабної російсько-української війни експонувалося в експозиції канівського музею.
На виставці були присутні шанувальники творчості видатних українських митців – музейники, науковці, історики, архівісти, художники та представники громадськості, які мали змогу поділитися своїми враженнями, спогадами, науковими розвідками. Перед гостями виступили мистецтвознавець, донька Олександра Саєнка – Ніна Саєнко, доктор мистецтвознавства Дмитро Степовик, відомий український кінорежисер Олександр Санін, громадський діяч, міністр культури і туризму України (2005-2006) Ігор Ліховий, голова благодійного фонду “Дар” Валентина Підгорна, директор Музею мистецької родини Кричевських Антон Плохой з Опішні та інші. Функції модератора заходу виконувала мистецтвознавець, директор Музею української діаспори та куратор проекту Оксана Підсуха.
Від Шевченківського національного заповідника до виступу було запрошено в. о. генерального директора Валентину Коваленко, яка розповіла присутнім про унікальні музейні предмети – твори Василя Кричевського та Олександра Саєнка у колекції Заповідника, про рішення відтворити інтер’єри та фасад музею Тараса Шевченка у Каневі за первісним задумом архітектора. Вручила символічні подарунки Музею української діаспори та Ніні Саєнко з вдячністю за теплий прийом та з надією на подальшу співпрацю.
Сектор експозиційно-виставкової роботи відділу наукових досліджень Шевченківського національного заповідника