«Щоб стать одностайно за діло святе!»
Під такою назвою в Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка Національного історико-культурного заповідника «Переяслав» (м. Переяслав) 27 лютого 2025 року, у рамках відзначення 180-річчя написання Тарасом Шевченком вірша «Як умру, то поховайте…» («Заповіт») у будинку Андрія Козачковського, заступником генерального директора Шевченківського національного заповідника, кандидатом історичних наук Світланою Брижицькою було проведено презентацію наукових видань заповідника, що побачили світ наприкінці 2024 року, а саме:
- Збірника наукових праць «Наукові записки Шевченківського національного заповідника», де ви висвітлено сучасні питання шевченкознавчих досліджень; діяльність Шевченківського національного заповідника як історико-культурного, науково-дослідного, культурно-освітнього, пам’ятко- та природоохоронного закладу, створеного на базі комплексу пам’яток культурної спадщини та природи, пов’язаних з життям і вшануванням пам’яті Т. Шевченка.
- Збірника матеріалів Десятих Міжнародних Шевченківських читань «Наукові здобутки у вивченні біографії Тараса Шевченка», присвячених 210-й річниці з дня народження митця та 175-літтю завершення експедиції на Арал, які відбулися 26 вересня 2024 року в м. Каневі. Учасники читань звернули увагу на художню і літературну творчість Тараса Шевченка, оточення і зв’язки українського митця, проаналізували біографічну шевченкіану в музейних колекціях і бібліотечних фондах, а також біографічні видання про Тараса Шевченка. Окремо приділили увагу теоретико-методологічним засадам вивчення біографій митців.
- Книги «Фото у фондах Шевченківського національного заповідника. Каталог 1956–2014». До 100-річчя з часу оголошення території могили Тараса Шевченка державним заповідником. Покажчик включає 2409 позицій, в яких розкрито частково біографію і творчість Тараса Шевченка, історію Шевченківського меморіалу, пошанування Шевченкового імені в Україні й світі, візити відомих особистостей, діячів культури і мистецтв, офіційних делегацій на Тарасову Гору. Також представлено історію Канева і Канівщини.
На початку заходу присутні вшанували українських захисників та захисниць, які полягли в російсько-українській війні, хвилиною мовчання.
З вітальним словом до Світлани Брижицької та всіх присутніх виступив заступник генерального директора НІЕЗ «Переяслав» з науково-методичної роботи, кандидат історичних наук, професор Колибенко Олександр Володимирович. Він подарував до бібліотеки Шевченківського заповідника книгу «Пам’ятки Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».
Думкою про цінність презентованих видань, особливо каталогу «Фото», про специфіку фондової роботи та своїми спогадами з дитинства, пов’язаними з Шевченковим іменем, поділився завідувач сектору збереження музейних цінностей НІЕЗ «Переяслав» Ревега Віктор Васильович.
Примірники книг спікер заходу подарувала НІЕЗ «Переяслав», бібліотеці Університету Григорія Сковороди в Переяславі та бібліотеці КЗ «Переяславська публічна бібліотека».
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |