Повернутися до новин

Міста-побратими

Канів (Україна) і Сонома (США) – поріднені міста, між якими встановлено постійні дружні зв’язки для взаємного ознайомлення громад із життям, історією та культурою, для зміцнення співпраці та дружби між народами, а також для обміну досвідом. Як свідчать документи, ще у 836 році найпершими у Європі поріднилися німецьке місто Падерборні французьке Ле-Ман. У 1913 році на Міжнародному конгресі мистецтво будівництва міст та організації громадської діяльності в Генті (Бельгія) було засновано Міжнародний союз міст (Union Internationale des Villes, UIV). Створення UIV та постійного офісу для комунікації ознаменувало народження міжнародного муніципального руху. У 1957 році представники міст-побратимів створили Всесвітню федерацію поріднених міст (ВФПМ), яка через кілька років ініціювала відзначення Міжнародного дня поріднених міст.

Як свідчить статистика, станом на 1 липня 2013 року підписано 895 угод про побратимські відносини українських міст із містами 60 іноземних країн. Найбільша кількість партнерств –з містами Польщі – 199, Німеччини – 45, Болгарії – 40, США – 58 тощо.

Канів є побратимом кількох міст у світі, серед яких Фірзен (Німеччина), Ламберсар (Франція), Члухів, Хелмно (Польща) та Виру (Естонія). Вибір міст є не випадковим. Їх поєднують спільні економічні, культурні, мистецькі цінності тощо.

Особливо цікавою є історія обрання Канева, як міста-побратима жителями Сономи (США) за допомогою штучного інтелекту. Неподалік Сономи похований американський письменник, громадський діяч Джек Лондон– широко відомий у багатьох країнах світу автор пригодницьких оповідань і романів. Поблизу  Канева на Тарасові Горі поховано видатного українського поета Тараса Шевченка. Джека Лондона і Тараса Шевченка поєднує шлях літератури і письменництва. Між життям митців можна провести багато паралелей: обидва, фактично, були позбавлені дитинства; талант обох розкрився у молоді роки; їх письменницька діяльність була передвісником нових літературних процесів; обидва отримали світове визнання; обидва поховані біля мальовничих місць. Саме ця обставина і визначила обрання штучним інтелектом Канева у міста-побратими Сономи.

Тому, у 1987 році було підписано Договір про поріднення двох міст, створено громадську організацію «Канів – Сонома». Передбачалися різні напрямки співпраці, в тому числі й міжмузейні зв’язки. Була встановлена традиція відзначення дня поріднених міст. Для цього американською стороною було розроблено програму популяризації творчості Тараса Шевченка та української культури у США, а українською, відповідно, щодо популяризації Джека Лондона та американських цінностей в Україні. Муніципалітет міста-партнера прийняв рішення про встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку в Сономі і звернувся до Канівської міської влади з пропозицією закласти парк імені Джека Лондона з пам’ятником письменника на його території.

У ті роки співпраця між містами була плідною: велися перемовини та відбувався обмін досвідом у багатьох галузях, які цікавили мешканців міст-партнерів. Тісно підтримувалися міжмузейні зв’язки з містом Глен Еллен, де розташовано меморіальний музей-садибу Джека Лондона. У 1988 році задля вивчення організації музейної діяльності у Соному було запрошено заступника директора музею-заповідника Тараса Шевченка Зінаїду Тарахан-Березу. 1991 року генеральний директор Шевченківського національного заповідника Ігор Ліховий стажувався у Каліфорнії, де познайомився з Рассом Кінгманом – дослідником життя і творчості Джека Лондона та автором ілюстрованої біографії письменника. Завдяки йому та дочки Джека Лондона – Бес, Шевченківський національний заповідник отримав унікальні меморіальні речі, що належали письменнику та його дружині Чарміан: порцелянові тарілки зі столового сервізу, подарованого родині письменником Робертом Луїсом Стівенсоном; дерев’яний гачок для вилову акул; черепаховий гребінь, намисто аборигенів з острова Самоа та трав’яні покривала, виготовлені письменником власноруч. Того ж року громадська організація «Канів – Сонома» отримала комп’ютер, за допомогою якого вперше було здійснено онлайн-зв’язок між нашими двома континентами.

Цьогоріч виповнюється 147 років з дня народження Джека Лондона та 36 років з часу підписання Угоди про поріднення міст Канева і Сономи. З нагоди цих важливих для нашого міста дат, науковцями Шевченківського національного заповідника було ухвалено рішення на міжнародному рівні пошанувати пам’ять двох світових письменників Тараса Шевченка і Джека Лондона та презентувати літературно-мистецьку виставку «Жага до життя» із колекції заповідника. Організаторами та кураторами заходу виступили науковці сектору експозиційно-виставкової роботи відділу наукових досліджень – Сергій Леонтьєв та Тетяна Чулкова, за підтримки адміністрації заповідника – в. о. генерального директора Валентини Коваленко та її заступника з наукової роботи Світлани Брижицької. Особлива подяка за допомогу в реалізації міжнародного проекту президенту та співзасновнику «Асоціації Дружби» у м. Каневі, нині викладачу Канівського фахового коледжу культури і мистецтв Анатолію Леонтьєву, який залучив до участі у проекті американських друзів із Сономи.

Під час зустрічі мер Сономи Сандра Лоу та представники Канівської міської ради Тетяна Жівотова і Микола Москалець познайомилися й обмінялися вітаннями. З подякою за багаторічну співпрацю до учасників проекту долучився директор садиби-музею Джека Лондона у місті ГленЕллен– Метт Лефферт. Він наголосив, що музей високо цінує та зберігає портрет Джека Лондона, подарований Зінаїдою Тарахан-Березою у 1988 році.

Про багаторічну співпрацю розповіли активістки Асоціації міст-побратимів Кеті Бейлі та Стефані Файн, які залучили 120 тисяч доларів пожертв для Канівської громади. Особливо трепетною стала онлайн-зустріч із громадською діячкою, багатолітнім другом Канева Тарні Балдінжер. Вона з перших днів агресивного вторгнення російської армії на територію суверенної України розгорнула масштабну волонтерську діяльність у США, залучивши майже 13 тисяч доларів на допомогу українським захисникам.

Минулого року президент «Асоціації Дружби» міста Канева Анатолій Леонтьєв відвідав американське місто-побратим Соному, меморіальну садибу та місце поховання письменника Джека Лондона, з якого привіз камінь. Під час свого виступу він урочисто передав привезену реліквію до музею Тараса Шевченка у Каневі.

Також до виступів долучилися завідувач інформаційно-бібліотечного відділу Ірина Вакула, старший науковий співробітник Тетяна Мітіна, голова Комітету поріднених міст «Канів-Сонома» – Наталія Луковець та спеціаліст відділу культури Канівської міської ради Костянтин Андрієнко. Допомогу  у проведенні заходу надавали: синхронний переклад – Тетяна Мітіна, фото та відеозйомка – Юрій Кардаш, технічне забезпечення – Олексій Шевченко та Олександр Скорик.

Міжнародний літературно-мистецький проект «Жага до життя» означив нові шляхи розвитку майбутньої співпраці між двома містами-побратимами Каневом і Сономою та активізував культурно-просвітницькі зв’язки між українським та американським народами.

 

Тетяна Чулкова, Сергій Леонтьєв

сектор експозиційно-виставкової роботи

відділу наукових досліджень

Шевченківського національного заповідника

Поділитися статтею

Більше новин

Тарасова Гора: люди і події

12 Листопада, 2024

Вийшов друком збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події», приуроченої до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка та 165-річчя його останнього приїзду в Україну, яка відбулася 28 травня 2024 р. Статті науковців присвячені боротьбі українства проти московської агресії, підкреслюється вагомість слова Тараса Шевченка у сучасних умовах; висвітлюються форми і методи музейної діяльності під час російсько-української війни, формування музейних колекцій, проблеми збереження національної культурно-мистецької спадщини та природного довкілля. Видання адресоване науковцям, шевченкознавцям, краєзнавцям, освітянам. Переглянути матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події» та інші матеріали можна за посиланням>>>

Читати далі

Син сенатора Маккейна побував на Тарасовій горі

29 Жовтня, 2024

На Тарасовій горі у Каневі побував син американського сенатора Джона Маккейна, який був відомий постійною підтримкою України. Про це повідомила директорка Шевченківського національного заповідника Валентина Коваленко. (більше…)

Читати далі

Допомога фронту

2 Жовтня, 2024

Уже в перші тижні повномасштабної війни частина колективу Шевченківського національного заповідника активно долучилася до допомоги фронту. Зокрема, на Тарасовій Горі сформувався осередок із плетіння маскувальних сіток для ЗСУ. Нині вже 316 сіток відправлено нашим воїнам через Канівський волонтерський центр. Старий домашній одяг, спанбонд (закупляється за донати музейників і відвідувачів заповідника) швидко стають такими потрібними на фронті речами. (більше…)

Читати далі