Міста-побратими
Канів (Україна) і Сонома (США) – поріднені міста, між якими встановлено постійні дружні зв’язки для взаємного ознайомлення громад із життям, історією та культурою, для зміцнення співпраці та дружби між народами, а також для обміну досвідом. Як свідчать документи, ще у 836 році найпершими у Європі поріднилися німецьке місто Падерборні французьке Ле-Ман. У 1913 році на Міжнародному конгресі мистецтво будівництва міст та організації громадської діяльності в Генті (Бельгія) було засновано Міжнародний союз міст (Union Internationale des Villes, UIV). Створення UIV та постійного офісу для комунікації ознаменувало народження міжнародного муніципального руху. У 1957 році представники міст-побратимів створили Всесвітню федерацію поріднених міст (ВФПМ), яка через кілька років ініціювала відзначення Міжнародного дня поріднених міст.
Як свідчить статистика, станом на 1 липня 2013 року підписано 895 угод про побратимські відносини українських міст із містами 60 іноземних країн. Найбільша кількість партнерств –з містами Польщі – 199, Німеччини – 45, Болгарії – 40, США – 58 тощо.
Канів є побратимом кількох міст у світі, серед яких Фірзен (Німеччина), Ламберсар (Франція), Члухів, Хелмно (Польща) та Виру (Естонія). Вибір міст є не випадковим. Їх поєднують спільні економічні, культурні, мистецькі цінності тощо.
Особливо цікавою є історія обрання Канева, як міста-побратима жителями Сономи (США) за допомогою штучного інтелекту. Неподалік Сономи похований американський письменник, громадський діяч Джек Лондон– широко відомий у багатьох країнах світу автор пригодницьких оповідань і романів. Поблизу Канева на Тарасові Горі поховано видатного українського поета Тараса Шевченка. Джека Лондона і Тараса Шевченка поєднує шлях літератури і письменництва. Між життям митців можна провести багато паралелей: обидва, фактично, були позбавлені дитинства; талант обох розкрився у молоді роки; їх письменницька діяльність була передвісником нових літературних процесів; обидва отримали світове визнання; обидва поховані біля мальовничих місць. Саме ця обставина і визначила обрання штучним інтелектом Канева у міста-побратими Сономи.
Тому, у 1987 році було підписано Договір про поріднення двох міст, створено громадську організацію «Канів – Сонома». Передбачалися різні напрямки співпраці, в тому числі й міжмузейні зв’язки. Була встановлена традиція відзначення дня поріднених міст. Для цього американською стороною було розроблено програму популяризації творчості Тараса Шевченка та української культури у США, а українською, відповідно, щодо популяризації Джека Лондона та американських цінностей в Україні. Муніципалітет міста-партнера прийняв рішення про встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку в Сономі і звернувся до Канівської міської влади з пропозицією закласти парк імені Джека Лондона з пам’ятником письменника на його території.
У ті роки співпраця між містами була плідною: велися перемовини та відбувався обмін досвідом у багатьох галузях, які цікавили мешканців міст-партнерів. Тісно підтримувалися міжмузейні зв’язки з містом Глен Еллен, де розташовано меморіальний музей-садибу Джека Лондона. У 1988 році задля вивчення організації музейної діяльності у Соному було запрошено заступника директора музею-заповідника Тараса Шевченка Зінаїду Тарахан-Березу. 1991 року генеральний директор Шевченківського національного заповідника Ігор Ліховий стажувався у Каліфорнії, де познайомився з Рассом Кінгманом – дослідником життя і творчості Джека Лондона та автором ілюстрованої біографії письменника. Завдяки йому та дочки Джека Лондона – Бес, Шевченківський національний заповідник отримав унікальні меморіальні речі, що належали письменнику та його дружині Чарміан: порцелянові тарілки зі столового сервізу, подарованого родині письменником Робертом Луїсом Стівенсоном; дерев’яний гачок для вилову акул; черепаховий гребінь, намисто аборигенів з острова Самоа та трав’яні покривала, виготовлені письменником власноруч. Того ж року громадська організація «Канів – Сонома» отримала комп’ютер, за допомогою якого вперше було здійснено онлайн-зв’язок між нашими двома континентами.
Цьогоріч виповнюється 147 років з дня народження Джека Лондона та 36 років з часу підписання Угоди про поріднення міст Канева і Сономи. З нагоди цих важливих для нашого міста дат, науковцями Шевченківського національного заповідника було ухвалено рішення на міжнародному рівні пошанувати пам’ять двох світових письменників Тараса Шевченка і Джека Лондона та презентувати літературно-мистецьку виставку «Жага до життя» із колекції заповідника. Організаторами та кураторами заходу виступили науковці сектору експозиційно-виставкової роботи відділу наукових досліджень – Сергій Леонтьєв та Тетяна Чулкова, за підтримки адміністрації заповідника – в. о. генерального директора Валентини Коваленко та її заступника з наукової роботи Світлани Брижицької. Особлива подяка за допомогу в реалізації міжнародного проекту президенту та співзасновнику «Асоціації Дружби» у м. Каневі, нині викладачу Канівського фахового коледжу культури і мистецтв Анатолію Леонтьєву, який залучив до участі у проекті американських друзів із Сономи.
Під час зустрічі мер Сономи Сандра Лоу та представники Канівської міської ради Тетяна Жівотова і Микола Москалець познайомилися й обмінялися вітаннями. З подякою за багаторічну співпрацю до учасників проекту долучився директор садиби-музею Джека Лондона у місті ГленЕллен– Метт Лефферт. Він наголосив, що музей високо цінує та зберігає портрет Джека Лондона, подарований Зінаїдою Тарахан-Березою у 1988 році.
Про багаторічну співпрацю розповіли активістки Асоціації міст-побратимів Кеті Бейлі та Стефані Файн, які залучили 120 тисяч доларів пожертв для Канівської громади. Особливо трепетною стала онлайн-зустріч із громадською діячкою, багатолітнім другом Канева Тарні Балдінжер. Вона з перших днів агресивного вторгнення російської армії на територію суверенної України розгорнула масштабну волонтерську діяльність у США, залучивши майже 13 тисяч доларів на допомогу українським захисникам.
Минулого року президент «Асоціації Дружби» міста Канева Анатолій Леонтьєв відвідав американське місто-побратим Соному, меморіальну садибу та місце поховання письменника Джека Лондона, з якого привіз камінь. Під час свого виступу він урочисто передав привезену реліквію до музею Тараса Шевченка у Каневі.
Також до виступів долучилися завідувач інформаційно-бібліотечного відділу Ірина Вакула, старший науковий співробітник Тетяна Мітіна, голова Комітету поріднених міст «Канів-Сонома» – Наталія Луковець та спеціаліст відділу культури Канівської міської ради Костянтин Андрієнко. Допомогу у проведенні заходу надавали: синхронний переклад – Тетяна Мітіна, фото та відеозйомка – Юрій Кардаш, технічне забезпечення – Олексій Шевченко та Олександр Скорик.
Міжнародний літературно-мистецький проект «Жага до життя» означив нові шляхи розвитку майбутньої співпраці між двома містами-побратимами Каневом і Сономою та активізував культурно-просвітницькі зв’язки між українським та американським народами.
Тетяна Чулкова, Сергій Леонтьєв
сектор експозиційно-виставкової роботи
відділу наукових досліджень
Шевченківського національного заповідника