162-а річниця повернення Шевченка в Україну
Давненько так людно було на Тарасовій Горі у день повернення Шевченка в Україну. Попри війну, гомоніла Чернеча сьогодні поетовим антимосковським словом із вуст Героя України Анатолія Паламаренка; зводилася до неба “Заповітом” та “Ой у лузі” червоною калиною з потужного голосу народного хору імені Г. Верьовки; зітхала піснею народного Кобзаря України Василя Нечепи; поезією українських митців про сьогочасне лихо московитсько- української війни…
Шевченко говорив.
І з Шевченком говорили, не перестаючи дивуватися його прозірливості, актуальності.
Назрілі українські питання гостро постали в сьогоднішньому діалозі ” Світоглядні засади і гуманітарні пріоритети воюючої України “, організованому Шевченківським національним заповідником разом із Національною спілкою письменників України, Всеукраїнським товариством “Просвіта” Ім. Т. Шевченка, Фондом Миколи Томенка “Рідна країна”, Міжнародним благодійним фондом національної пам’яті України та ін. Учасники діалогу суголосні були в одному: український простір має бути “зачищений” від багатовікового російського лою.
Модератор діалогу відомий громадський діяч Микола Томенко чітко означив місію і завдання світоглядної війни за Україну. Голова НСПУ Михайло Сидоржевський детально зупинився на викликах сьогодення перед українською національною культурою. Про актуальність Шевченкових заповітів та мову як національний код говорили голова всеукраїнської “Просвіти”, лауреат Шевченківської премії Павло Мовчан та директор Інституту української мови Павло Гриценко. Відомі професори, літературознавці Володимир Поліщук і Василь Пахаренко загострили увагу на основоположній ролі україноцентричних предметів у освітніх закладах, особливо щодо необхідності повернути українську літературу в зовнішнє тестування. На проблемі збереження заповідних зон навколо Святині та інших екологічних викликах під час війни предметно говорив Микола Чорний, провідний науковий співробітник ШНЗ. Активно долучилися до обговорення відомі письменнки, культурні та політичні діячі: Василь Куйбіда, ректор національної академії при Президенті України, Микола Поровський, полковник ЗСУ, Георгій Філїпчук, академік НАПНУ,, Борис Пономаренко, директор Міжнародного благодійного фонду національної нам’яті України, Іван Заєць,.заступник голови Асоціації фермерів України та ін.
Готуємо резолюцію, аби означені пропозиції направити керівництву держави для вирішення стратегічних питань, що є основою національної безпеки.
Аби Шевченко більше не питав “За що скоротили списами московські ребра?? “, мусимо сьогодні довести українську переможну справу до нашої крапки над І.
Слава ЗСУ, що дали можливість українцям поклонитися Тарасу і відчути енергетику української духовної Гори.