Повернутися до новин

Подарунок Шевченківському національному заповіднику

10 серпня цього року Шевченківському національному заповіднику, передано в дар археологічні матеріали (фауністичні рештки), що були знайдені під час розкопок відомої всьому світу Межиріцької стоянки в селі Межиріч Черкаського району Черкаської області. Ці матеріали, у кількості 99 одиниць, подарував керівник Межиріцької археологічної експедиції Павло Шидловський, доцент кафедри археології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Дані матеріали датуються верхнім палеолітом, Межиріцькою епіграветською культурою (близько 17 тисяч років до наших днів).

Стоянка відкрита восени 1965 року на глибині двох метрів. Місцевий житель Захар Новицький, копаючи погріб для зберігання припасів, наткнувся на кістку невідомого походження. Про свою знахідку він разом із вчителем історії місцевої школи повідомили працівникам Канівського історико-краєзнавчого музею, працівники якого відразу виїхали для огляду цього місця. Після огляду, директор музею Василь Коваленко повідомив про цінну знахідку науковців Інституту зоології АН УРСР. І вже, з перших досліджень, Володимиру Свистуну, науковому співробітнику Інституту зоології АН УРСР, який очолював дослідження, стало зрозуміло, що в с. Межиріч знаходилось поселення мисливців на мамонтів. Протягом 1966-1974 років велися розкопки під керівництвом Івана Підоплічка, академіка АН УРСР. Упродовж, 1976-2002 років дослідження стоянки проводилось під керівництвом Нінель Корнієць, кандидата біологічних наук та за участю Михайла Гладких, доктора історичних наук. Із 2002 року роботи на стоянці здійснювались українсько-французькою експедицією під керівництвом Дмитра Нужного (ІА НАНУ). З 2006 року, у рамках програми ANR Mammouths під керівництвом др. Ст. Пеана (MNHN) за підтримки Національного Агенства Досліджень Франції, на вивченні пам’ятки працювала міжнародна група фахівців із України, Франції, Бельгії та Чехії. А з 2009 року і до сьогодення керівник Межиріцької археологічної експедиції Павло Шидловський.

Ці предмети можуть бути представлені в експозиціях і тематичних виставках Шевченківського національного заповідника та використані науковцями при написанні наукових статей, лекцій та текстів екскурсій.

 

Таміла Осипенко,

провідний зберігач фондів

науково-дослідного відділу

фондової роботи

Шевченківського національного заповідника

Поділитися статтею

Більше новин

Тарасова Гора: люди і події

12 Листопада, 2024

Вийшов друком збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події», приуроченої до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка та 165-річчя його останнього приїзду в Україну, яка відбулася 28 травня 2024 р. Статті науковців присвячені боротьбі українства проти московської агресії, підкреслюється вагомість слова Тараса Шевченка у сучасних умовах; висвітлюються форми і методи музейної діяльності під час російсько-української війни, формування музейних колекцій, проблеми збереження національної культурно-мистецької спадщини та природного довкілля. Видання адресоване науковцям, шевченкознавцям, краєзнавцям, освітянам. Переглянути матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тарасова Гора: люди і події» та інші матеріали можна за посиланням>>>

Читати далі

Син сенатора Маккейна побував на Тарасовій горі

29 Жовтня, 2024

На Тарасовій горі у Каневі побував син американського сенатора Джона Маккейна, який був відомий постійною підтримкою України. Про це повідомила директорка Шевченківського національного заповідника Валентина Коваленко. (більше…)

Читати далі

Допомога фронту

2 Жовтня, 2024

Уже в перші тижні повномасштабної війни частина колективу Шевченківського національного заповідника активно долучилася до допомоги фронту. Зокрема, на Тарасовій Горі сформувався осередок із плетіння маскувальних сіток для ЗСУ. Нині вже 316 сіток відправлено нашим воїнам через Канівський волонтерський центр. Старий домашній одяг, спанбонд (закупляється за донати музейників і відвідувачів заповідника) швидко стають такими потрібними на фронті речами. (більше…)

Читати далі