1 серпня 2024 року вся українська спільнота відзначатиме 100-річчя з дня народження народного художника України (1995), майстра народного текстилю Михайла Біласа (1924-2016).
«Великим художником і незламним сином України» назвав видатного митця, народного художника України Михайла Біласа його земляк, відомий український поет, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Дмитро Павличко.
Михайло Білас народився у 1924 році на Станіславщині (тепер Івано-Франківська область) у родині, де трепетно шанували і берегли українські традиції. Михайло завжди був активним учасником народних дійств: щедрування, колядування, купальських забав, Великодніх святкувань тощо. Все це створювало позитивне середовище, що активно впливало на формування мистецьких смаків та вподобань юнака і, врешті, стало тим міцним ґрунтом, на якому зросли і розвинулися різнопланові здібності і неабиякий художній хист майбутнього митця.
Він спробував себе на професійній сцені Дрогобицького музично-драматичного театру як вокаліст і хореограф (1944-1948 роках), для професійного володіння голосом навіть вступив на навчання у Львівську музичну школу. Згодом став студентом факультету текстилю Львівського інституту декоративно-прикладного мистецтва (тепер Львівська національна академія мистецтв (2004). Працював художником у Львівському Будинку моделей, де йому довелося займатися не лише створенням образів, а і виставково-експозиційною діяльністю. Цей досвід збагатив художника знаннями про сучасні технічні прийоми та засоби художньої реалізації мистецьких проектів.
У той час Михайло Білас відкрив для себе аплікацію: він зумів професійно поєднати на одній площині кілька подій, які відбуваються в різний час у різних місцях, хоча багатосюжетність та різноплановість, здебільшого, притаманна живопису.
На Тарасовій горі твори митця експонувалися у 1978 році. У експозиції було представлено близько ста мистецьких творів у різних техніках – гобелени ткані, вишиті, ворсові; килими, виконані мішаним та перебірним ткацтвом і в’язанням; ткані верети і ліжники; вишивані доріжки, серветки й подушки; декоративні ляльки і аплікації. Значну частину творів, представлених на виставці у Каневі, становила «Шевченкіана» Михайла Біласа. Особливий інтерес у відвідувачів викликали авторські аплікації за мотивами творів Тараса Шевченка «Катерина» (1968), «Тополя» (1978), «Садок вишневий коло хати» (1978), гобелен «Портрет Тараса Шевченка» (1978) та вовняні килими: «Катерина» (1975) та «Думи мої, квіти мої, діти» (1978), які автор подарував у фондову колекцію музею. За пів року виставку оглянуло понад шістдесят тисяч відвідувачів!
В ознакування славного 100-літнього ювілею Михайла Біласа, впродовж серпня 2024 року, у музеї Тараса Шевченка експонуватиметься його авторська мистецька виставкаіз фондової колекції Шевченківського національного заповідника як данина пам’яті народному художнику України,чия творчість стала безцінним набутком національної культури.