Дані Правила регулюють використання території Шевченківського національного заповідника в м. Каневі у відповідності з чинним пам’яткоохоронним законодавством України з метою забезпечення дотримання відповідного режиму, збереження традиційного характеру історичного середовища та захисту об’єктів культурної спадщини.
Шевченківський національний заповідник у м. Каневі є об’єктом державної власності України, що діє згідно Указу Президента України від 11.10.1994р. «Про Національні заклади культури» з метою забезпечення охорони Шевченківського меморіалу, інших пам’яток історії, культури та архітектури, а також природно-ландшафтного комплексу в межах своїх територій та охоронних зон. Режим використання пам’яток, об’єктів і території Заповідника регламентуються Законами України «Про охорону культурної спадщини», «Про охорону природи», та «Положенням про Шевченківський національний заповідник у м. Каневі».
На території Заповідника заборонена будь-яка діяльність юридичних або фізичних осіб, яка створює загрозу пам’ятці, майну або порушує законодавство в сфері хорони культурної спадщини. Забороняється використовувати пам’ятки, об’єкти і території не за призначенням, самовільно влаштовувати торгівлю і виставки на туристичних маршрутах, пам’ятках архітектури і в прилеглих до них територіях, біля басейну, на сходах, на газонах і квітниках, розвішувати будь-які предмети на деревах, кущах, опорах електропередач, світильниках, рекламних щитах, розкладати товари на лавочках для відпочинку відвідувачів, гранітних стелах тощо.
2.1. Відвідання території Заповідника дозволяється у дні і часи, визначені порядком його роботи, а саме: щодня (крім понеділка та інших вихідних у дні загальнодержавних свят) – з 8-00 до 17-00 годю для відвідання Заповідника в інші часи необхідно мати дозвіл адміністрації.
2.2. На території Шевченківського національного заповідника дозволено під час роботи музеїв здійснювати торгівлю сувенірами, лише у відведених адміністрацією для цього місцях і тільки згідно затвердженого переліку товарів. Підприємець повинен мати з собою документ на право здійснення роздрібної торгівлі і письмовий дозвіл (угоду) Шевченківського національного заповідника.
2.3. Забороняється перебувати у музеях і на території Заповідника у стані алкогольного сп’яніння, під впливом наркотиків і наркотичних речовин, розпивати спиртні напої, влаштовувати гучні акції розважального характеру, самовільно використовувати гучномовці, іншу підсилювальну апаратуру для прослуховування аудіо записів, портативні магнітофони та радіоприймачі.
Забороняється вдаватись до вчинків, які порушують громадський спокій та права інших відвідувачів меморіалу. Забороняються непристойні вислови і цинічні жарти.
2.4. Забороняється вигулювати домашніх тварин і випасати худобу.
2.5. Забороняється відвідувачам, політичним партіям, релігійним громадам та громадським організаціям вести політичну та агітаційну діяльність, організовувати мітинги, ходи, концерти та інші масові заходи без дозволу адміністрації Заповідника, а також використовувати територію Заповідника для проведення спортивних змагань та тренувань.
2.6. Забороняється полювання на звірів та птахів, збирати комах і плазунів, ламати гілки дерев та кущів, рвати дикоростучі рослини, квіти, обривати плоди дерев, руйнувати пташині гнізда і мурашники.
2.7. Забороняється приносити на територію Заповідника і запускати ракети, вибухові пакети, вогнепальну і холодну зброю та інші пристрої, що порушують спокій громадян, режим тиші і можуть нести загрозу для відвідувачів, персоналу та майна Заповідника.
2.8. Забороняється в’їзд автотранспорту на меморіальну частину Заповідника, крім спеціальних машин. Екскурсійні автобуси та інші машини зупиняються на загальних автостоянках. Проїзд до музею Тараса Шевченка з метою екскурсії дозволяється лише інвалідам на спеціально облаштованих транспортних засобах. Проїзд автотранспорту, мотоциклів, мопедів та велосипедів по пішохідних доріжках забороняється. Швидкість руху транзитного та іншого автотранспорту в межах Заповідника обмежується до 40 км/год. Додержання правил руху автотранспортних засобів в межах Заповідника підлягає контролю органами ДАІ.
2.9. Забороняється ходити по схилах могили Тараса Шевченка і крутосхилах Тарасової гори, що є небезпечним для здоров’я людей і шкідливо впливає на стан рослинного покрову та сприяє ерозії грунтів.
2.10. Проведення будь-яких робіт, розміщення постійних і тимчасових споруд на території Заповідника можливе лише за погодженням з генеральним директором Шевченківського національного заповідника чи іншою посадовою особою Заповідника, яка тимчасово виконує обов’язки керівника.
2.11. Самовільне розташування об’єктів торгівлі і громадського харчування, проїзд та паркування автотранспорту і встановлення туристичних наметів у невідведених для цього місцях, розведення вогнищ і приготування їжі з використанням відкритого вогню, висипання сміття на території Заповідника категорично забороняється.
Стан громадського порядку в музеях та на території контролюють співробітники Державної служби охорони Міністерства внутрішніх справ України та працівники Заповідника. Відвідувачам забороняється втручатись в роботу Заповідника, чинити опір працівникам Заповідника під час виконання ними службових обов’язків, не виконувати їх вимоги чи перешкоджати їх діяльності. Невиконання правил поведінки на території і вимог працівників Заповідника кваліфікується як порушення громадського порядку і підпадає під дію Адміністративного і Кримінального кодексів України.
У разі виникнення загрози для збереження пам’ятки, цілісності об’єкта чи порушення правил використання їх території, черговий вартовий зобов’язаний безвідкладно втрутитись в ситуацію з метою припинення порушення,з’ясувати особу, що скоїла порушення і діяльність якої створила загрозу пам’ятці або порушує норми і правила поведінки на території Заповідника, забезпечити дотримання режиму охорони пам’яток.
Відвідувачі Шевченківського меморіалу, працівники державних, приватних підприємств, установ, громадських організацій, політичних партій та релігійних громад на території Шевченківського національного заповідника зобов’язані виконувати розпорядження посадових осіб Заповідника в межах їх компетенції. При цьому можуть бути застосовані до порушника усі передбачені чинним законодавством України санкції.