Повернутися до новин

400 років з дня смерті Петра Конашевича-Сагайдачного

20 квітня 2022 року виповнюється 400 років з дня смерті талановитого українського полководця, політичного діяча, гетьмана реєстрового козацтва, кошового отамана Запорізької Січі — Петра Конашевича-Сагайдачного (бл. 1570–1622).

Петро Сагайдачний. Гравюра 1622 року

 

Гетьман Сагайдачний навчався в славетній Острозькій академії – центрі тогочасного інтелектуального й духовного життя. Він дбав про підвищення культурного рівня козаків, був опікуном православної церкви, меценатом православних братств та братських шкіл.

Під його керівництвом запорозьке військо здобуло перемоги над Кримським ханством, Османською імперією та Московським царством. Провівши військову реформу Петро Сагайдачний перетворив розрізнені загони козаків на регулярну армію. Як один із засновників козацького флоту очолював морські походи на швидкісних човнах-«чайках».

У 1618 році 20 тисячне козацьке військо на чолі з гетьманом Сагайдачним спільно із польськими воїнами розбило російську армію та оточило Москву. І лише з доброї волі українського полководця не були підірвані оборонні стіни Москви, та вона не була вщент спалена. Сагайдачний відвів війська козаків від російської столиці, а поляки не наважилися продовжити війну самостійно. В результаті походу 1 грудня 1618 було укладене Деулінське перемир’я між Російською державою та Річчю Посполитою, за яким під владу короля поверталися втрачені свого часу українські Чернігівщина з Сіверщиною та ще майже три десятки великих міст і земель навколо них.

Ім`я славетного гетьмана тісно пов’язане з Канівшиною, адже місцем постійного його перебування був Трахтемирів – тодішня столиця українського реєстрового козацтва. «Подібно як козацька твердиня Д. Вишневецького на острові Мала Хортиця відіграла значну роль в консолідації і в організації запорозького козацтва, так дуже подібну ролю відіграв Терехтемирів в організації українського реєстрового козацтва, – писав очільник Наукової ради при Світовому конгресі вільних українців, академік Любомир Винар.

14 жовтня 2018 року у Трахтемирові, з ініціативи Державного історико-культурного заповідника «Трахтемирів» (директор Тарас Теліженко), встановлено пам’ятний знак Петру Конашевичу-Сагайдачному і його козакам, на пошанування пам’яті славного українського гетьмана та в ознаменування 400-річчя перемоги над московитами. Скульптором пам’ятного знака із каменю-піщаника став Роман Турецький, а стилізований під середньовічний шрифт розробив Микола Теліженко.

Пам’ять про героїв визвольної боротьби українського народу назавжди залишиться у наших серцях.

Пам’ятний знак гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному і його козакам (с. Трахтемирів)
Пам’ятний знак гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному і його козакам (с. Трахтемирів)

 

Поділитися статтею

Більше новин

Сьогодні Тарасову гору відвідали вихованці Народного художнього колективу вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко»

15 Червня, 2025

Дитячому ансамблю «Зернятко» в цьому році виповнилося 35 років. Вихованці ансамблю виховуються на кращих зразках українських традицій і поширюють українську культуру за межі України: Європа, Японія, Америка, Сінгапур, Йорданія. Ансамбль «Зернятко» − волонтери, вони допомагають ЗСУ та наближають нашу перемогу. Так ці дитячі серця підтримують нашу культуру, яка зміцнює нашу силу і віру. (більше…)

Читати далі

Чи знаємо ми Тараса Шевченка?

10 Червня, 2025

За ініціативи Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Тараса Шевченка, Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка, Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України у березні стартував загальноукраїнський квест-марафон «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?». (більше…)

Читати далі

Очима юнака – думками Пророка

27 Травня, 2025

27 травня 2025 року у рамках Міжнародного літературно-мистецького конкурсу «Роду криниця віща»у музеї Тараса Шевченка було розгорнуто мистецьку виставку творів переможців чотирьох вікових категорій трьох номінацій: «Образотворче мистецтво», «Декоративно-прикладне мистецтво» та «Художня фотографія». На конкурс було надіслано 56 творів 57 учасників. Серед переможців – студент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Назар Щербатюк (м. Черкаси). (більше…)

Читати далі