Повернутися до новин

«Всесвітній день вишиванки» отримав Гран-прі на Європейському саміті культурної спадщини-2022

Два українські проєкти отримали нагороди у конкурсі Європейської культурної спадщини-2022 – European Heritage Awards/Europa Nostra. Так, ініціатива «Всесвітній день вишиванки» виборола Гран-Прі конкурсу, а проєкт «Андріївська церква» – став лауреатом.

Нагородження відбулося в Державному оперному театрі Праги 26 вересня. 5 лауреатів Гран-прі, а також «переможець громадського вибору» (Public Choice Award) були обрані серед 30 номінантів з 18 країн континенту за «найбільші досягнення цього року».

World Vyshyvanka Day стала володарем Public Choice Award. Ця ініціатива набрала найбільшу кількість голосів під час онлайн-опитування, в якому взяли участь майже 11 тисяч громадян з усієї Європи. Організатори презентували її як «щорічне міжнародне свято, яке сприяє збереженню культової української вишиванки як важливого елементу спадщини українського народу».

Цього року вперше в історії переможець Public Choice Award отримає грошову винагороду в розмірі 10 тисяч євро.

«Я надзвичайно радий дізнатися, що ініціатива Всесвітнього дня вишиванки отримала нагороду «Приз громадськості». Ця знакова українська вишиванка є елементом спадщини українського народу. Я дуже радий, що Всесвітній день вишиванки відзначається і тут, у Чеській Республіці. Примноження культурної спадщини є нашим спільним європейським завданням, над яким ми постійно працюємо. Підтримка захисту та збереження культурної спадщини є також невід’ємною частиною нинішнього головування Чехії в Раді Європейського Союзу, особливо у час, коли європейський континент переживає військову агресію в Україні. Солідарність з Україною відображена у цьогорічній програмі Саміту європейської культурної спадщини, і я вірю, що разом ми зробимо свій внесок у допомогу українській культурній спадщині», – зазначив у вітальному слові Міністр культури Чеської Республіки Мартін Бакса.

Серед 30 лауреатів цьогорічної нагороди був ще один проєкт з України – Андріївська церква в Києві. Реставрація цієї церкви повернула народу України пам’ятку, що має значну культурну та духовну цінність, зазначили організатори. Нині церква функціонує як музей, там проводяться богослужіння, науково-просвітницькі заходи та концерти камерної музики.

«В цей особливо важкий час для Європи та світу, тепло вітаючи всіх лауреатів нашої премії, ми хочемо передати особливе послання підтримки та солідарності народу України та багатьом професіоналам та волонтерам, які продовжують працювати в Україні, незважаючи на жахливе вторгнення Росії в їхню країну. Ми особливо пишаємося тим, що двоє цьогорічних переможців походять з України: видатна реставрація Андріївської церкви в Києві та чудова ініціатива Всесвітнього дня вишиванки, яка також отримала довгоочікувану нагороду «Вибір громадськості», – сказав професор, доктор Герман Парцінґер, виконавчий президент «Europa Nostra».

У церемонії нагородження взяли участь 600 професіоналів, волонтерів, любителів і прихильників культурної спадщини з усієї Європи, зокрема й  Єврокомісарка з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді Марія Габрієль.

«Премія ЄС за культурну спадщину відзначає окремих осіб та громади за їхню видатну відданість справі збереження нашої багатої європейської спадщини. Саме завдяки їхній невтомній праці майбутні покоління зможуть насолоджуватися нею та надихатися нею. Всі лауреати премії є прикладом досконалості, і я рада поділитися з ними своїми найтеплішими привітаннями», – зазначила Марія Габріель.

Своєю чергою заступниця Міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва подякувала країнам Європи за постійну підтримку України й українських митців.

«Для нас велика честь бути тут! І, звичайно, ми дуже пишаємося і радіємо, що тут присутні і українські номінанти. Якщо Андріївська церква є символом Києва, то День вишиванки об’єднав мільйони людей: не тільки українців, а й усіх людей по всьому світу. Ми розуміємо, що Європа – це більше, ніж континент. Якщо ми звернемося до минулого України, то побачимо культурну спадщину тих народів, яких ми називаємо зараз давніми греками і римлянами, вікінгів і багатьох інших народів та спільнот, які залишили свій слід в історії України протягом тисячоліть, і в часи Київської Русі, і в часи Галицького королівства, і багато інших сторінок цієї історії пов’язують нас з Європою. Так, зараз ми мусимо просити допомоги і підтримки. І ми надзвичайно вдячні за цю підтримку міжнародної спільноти. Але я вірю, що колись ми і самі зможемо допомагати іншим, і це є “наша Європа”, – сказала Катерина Чуєва.

Нагадаємо, з 25 по 27 вересня у Празі триває Європейський саміт культурної спадщини-2022 – щорічна подія, заснована Europa Nostra та Європейським Союзом.

Прага обрана місцем проведення заходу не випадково, оскільки цього року відзначається 30-та річниця внесення її історичного центру до Списку всесвітньої спадщини.

Основним завданням Європейського саміту є мобілізація екосистеми європейської спадщини задля спільних дій й більш мирного та сталого майбутнього європейського суспільства, економіки і довкілля.

Організація-засновник саміту Europa Nostra рішуче засуджує вторгнення Росії в Україну.

«Ми дійсно ще більше переконані в нагальній потребі поставити спільні європейські цінності та спільну культурну спадщину в саме серце наших демократій», – підкреслили в організації

 

 

Поділитися статтею

Більше новин

Презентація збірника

27 Червня, 2024

23 червня 2024 року, у день великого християнського свята Трійці, на території Музею Тараса Шевченка у селі Мошни  пройшли святково-благодійні заходи «Зелена неділя гостей закликає», у  яких взяли участь учасники художньої самодіяльності Мошнівської  територіальної громади та учні шкіл. Як і щодень, гостинно були відчинені двері Музею Тараса Шевченка для відвідувачів, а екскурсії завідувачки музею Ганни Грицик викликали захоплення слухачів. Захід відкрила і провела начальник відділу культури, молоді і спорту Леся Гаврилюк. Привітала гостей та учасників свята завідувачка Музею Тараса Шевченка Ганна Грицик. Учасники художньої самодіяльності причарували гостей  українськими піснями і сценічними постановками. З метою збору коштів на потреби ЗСУ на святі були представлені вироби, виконані у техніці декупажу, орігамі, дитячі вироби та смачний куліш із пиріжками з капустою, яблуками та іргою. У ході свята було проведено презентацію збірника «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…», який підготували  і видали у 2024 році науковці Шевченківського національного заповідника. Збірник присвячений 210-й річниці від дня народження Тараса Шевченка та вшануванню пам’яті його троюрідного брата Варфоломія Шевченка, стараннями якого у ХІХ ст. була збережена українська Святиня, могила поета у Каневі. У 1859 році Тарас Шевченко перебував у Мошнах під арештом і для поліпшення умов його перебування сюди приїздив Варфоломій Шевченко. Після смерті Тараса Шевченка і його поховання у Каневі на Чернечій горі, Варфоломій Григорович тридцять літ опікувався могилою поета, сприймаючи її як національну Святиню. «Варфоломей Шевченко така людина, що нею можна похвалитись перед усіма земляками» - писав про нього український письменник Пантелеймон Куліш.  Презентацію збірника провела завідувач сектору «Тарас Шевченко у житті і творчості» відділу наукових досліджень Шевченківського національного заповідника Надія Долгіч, упорядник збірника та організатор заходів по вшануванню пам’яті В.Г. Шевченка. Гостям та учасникам свята було подароване останнє видання науково-публіцистичного вісника Шевченківського національного заповідника «Чернеча Гора», до музею подаровано збірник «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…».

Читати далі

В своїй хаті своя й правда…

26 Червня, 2024

22 червня, напередодні дня Святої Трійці, в одну з найголовніших поминальних субот на Тарасовій Горі відбулося урочисте вручення престижних відзнак Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Т.Г.Шевченка «В СВОЇЙ ХАТІ СВОЯ Й ПРАВДА, І СИЛА, І ВОЛЯ». Ця премія вручається за значний подвижницький внесок у розбудову Української Держави, просвітницьку діяльність у сфері збереження національної культури, освіти та історії. Цьогорічними лауреатами стали: вокальний дует народних артисток України «ТЕЛЬНЮК: Сестри» (Київ); громадський діяч та науковець, засновник Фонду «Рідна країна» Микола ТОМЕНКО (Київ); талановитий український художник, заслужений художник України, член Національної спілки художників України, родич Тараса Шевченка по лінії його рідного брата Микити Микола ЛИХОШВА. Традиційно, в цей день на Тарасовій горі проходить нагородження учасників заключного ІІІ-го туру чергового квест-марафону «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?», який проводиться спільно з Міністерством освіти і науки України та Шевченківським національним заповідником та має на меті виховання національного світогляду, патріотизму в українському суспільстві, передусім у молоді, через опанування потужного пласту національної культури, що розвивалася безпосередньо на світоглядних засадах Тараса Шевченка. Метою заходу стало долучення широких верств суспільства до поглибленого ознайомлення з творчістю та життям поета і художника. До участі у квест-марафоні запрошуються всі шанувальники творчості Шевченка без будь-яких вікових та географічних обмежень. До квест-марафону 2024 року долучилося вчителі шкіл, науковці, учні, студенти – представники різних регіонів України. Цей велелюдний марафон почався 9 березня, перші два тури його відбулися дистанційно, а останній –третій проходив у Шевченківському національному заповіднику. Проект реалізовується з використанням музейної експозиції та за участі в журі конкурсу представника Шевченківського заповідника. Учасники декламують свої улюблені твори Тараса Шевченка та в інтерактивному режимі ілюструють, з допомогою музейної експозиції, важливі події і яскраві факти з життя поета, пов’язані з цим твором. А після завершення конкурсу підводяться підсумки квест-марафону та відбувається урочисте нагородження переможців у конференц–залі музею, де щасливі переможці отримують дипломи та грошові винагороди від Фонду. Тож, переможцями цього року стали: Кібець Евеліна – Єва, Гончаров Олександр – ВПС «Запорізький фаховий електротехнічний коледж Національного університету «Запорізька політехніка», Ліпчанський Олександр - ВПС «Запорізький фаховий електротехнічний коледж Національного університету «Запорізька політехніка», Мазур Вікторія – учениця 10 класу Хоровецького ліцею Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, Рекун Богдан – учень 7 –Б класу КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» Запорізької обласної ради, Шварцман Дар'я – учениця 9 класу ОЗО «Новодмитрівський ліцей Костянтинівської міської ради», наразі м. Черкаси. Майже всі, з ким приходилось спілкуватися у процесі реалізації і по завершенні цього проекту, запевняли, що вони назавжди запам’ятають свій приїзд до Канева і святкову та надзвичайно теплу і родинну атмосферу Кобзаревого дому – так, наче це була зустріч із самим Тарасом Шевченком. Шевченківський національний заповідник щиро вітає переможців і дякує всім, хто взяв участь у квесті, та запрошує до подальшої співпраці на шляху до феномену Тараса Шевченка. Алла Яхімович, старший науковий співробітник відділу наукових досліджень  

Читати далі

“Спасибі тобі, мій друже-брате…”

2 Червня, 2024

Ще одне наукове видання, присвячене 210-річниці від дня народження Тараса Шевченка, побачило світ завдяки старанням науковців Шевченківського національного заповідника. У видавництві «Панмедія» (Київ) вийшов науковий збірник «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…», який розкриває сторінку спілкування Тараса Шевченка із троюрідним братом та свояком Варфоломійовичем Шевченком, постать якого стала знаковою на життєвому шляху поета. Розкрита роль Варфоломія Шевченка у збереженні української Святині у буремному ХІХ столітті. Подано матеріал про вшанування пам’яті  В.Г. Шевченка у Каневі (2012-2022 роки) та селі Мошни  (2023 рік). Видання представлене шістьма розділами: «Листи Тараса Шевченка до Варфоломія Шевченка 1859-1861 роки», «Листи Варфоломія Шевченка до Тараса Шевченка 1846-1860 роки», «Листи  Варфоломія Шевченка до сучасників Тараса Шевченка 1861-1882 роки», «Споминки про Тараса Григоровича  Шевченка», «Долі знак», «Вшанування пам’яті В.Г. Шевченка (2012-2023)» та ілюстроване чорно-білими та кольоровими світлинами. Упорядник збірника – завідувач сектору «Життя і творчість Тараса Шевченка», організатор заходів по вшануванню пам’яті Варфоломія Шевченка  Надія Долгіч, макет і верстка – Івана Кугно. \Видання розраховане на шевченкознавців, науковців та широке коло читачів, зацікавлених сторінками біографії Тараса Шевченка та близьких йому людей.

Читати далі