Повернутися до новин

Спільні наукові заходи по вшануванню пам’яті В.Г. Шевченка у Мошнах

11 червня 2023 року минув 131-й рік від дня смерті Варфоломія Шевченка – троюрідного брата Тараса Шевченка, стараннями якого у ХІХ ст. була збережена українська Святиня. З 2012 року, заходи, присвячені вшануванню пам’яті великого патріота, істинного християнина проходять у Каневі на Тарасовій Горі та Успенському соборі, де ім’я Варфоломія Григоровича поминається на Заказній Літургії.

Цього року місцем проведення пам’ятних заходів стало с. Мошни на Черкащині, у якому під час останньої поїздки в Україну під арештом перебував Тарас Шевченко. Щоб полегшити становище поета приїздив до Мошен і Варфоломій Шевченко. Цей факт із біографії поета розкритий у експозиції мошенського Музею Тараса Шевченка. Ініціативу науковців Шевченківського національного заповідника, а саме завідувачки сектору Заповідника, організатора заходів по вшануванню пам’яті В.Г. Шевченка у Каневі, Долгіч Н.В. провести спільні заходи у Мошнах підтримала завідувачка Музею Тараса Шевченка Грицик Г.Г.

Заходи проводились на трьох локаціях. Перша – музей, у якому відбулася реєстрація всіх учасників та оглядова екскурсія музейною експозицією, яку віртуозно провела завідувачка музею Ганна Грицик. Як показали результати реєстрації, на урочистості до Мошен прибули науковці Шевченківського національного заповідника (Канів) – заступниця генерального директора по науковій роботі Брижицька С.А., завідувачки секторами Сіленко Л.Г. та Долгіч Н.В. Поважна делегація прибула із Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» (Шевченкове), у складі якої – генеральна директорка Заповідника Шевченко Л.М, заступниця генерального директора по науковій роботі Метик Л.І, в. о. головної зберігачки фондів Молокова Т.І., заступник по господарству Забожко Т. Краєзнавчий музей Петра та Семена Гулаків-Артемовських представляла в. о. директорки Сухорученко А.В.; Камянський історико-культурний заповідник – директорка Таран Г.М. До участі у заходах долучилися Марценюх І.А. – доктор юридичних наук, доцентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка та членкиня Національної спілки журналістів, науковець Нестеренко В.І.

Друга локація – територія села Мошни. Захоплюючу екскурсію по мошнівських пам’ятках історії та культури провів краєзнавець, директор Центру дитячої та юнацької творчості – Якименко М.М. Учасники зустрічі відвідали Спасо-Преображенську церкву, памятку архітектури ХІХ ст. У цьому храмі відбулося поминання Варфоломія Шевченка на Заказній Літургії та поминальній службі, які відслужив настоятель храму о. Олег (Мархацевич).

Третьою локацією, яка приймала гостей, став Центр дитячої та юнацької творчості, де відбулося засідання круглого столу «Людина, що нею можна похвалитися перед усіма земляками» та поминальний обід. Із вітальним словом до учасників круглого столу звернулася заступниця генерального директора Шевченківського національного заповідника Брижицька С.А. та подарувала музеєві альбом «Тарасова гора в образотворчому мистецтві», книгу Ройциної О.В. «Эта самая любовь…» та інші видання Заповідника, усі гості отримали випуск наукового вісника «Чернеча Гора». Від канівської делегації завідувачка музею Ганна Грицик прийняла святкову хлібину, яку розділили на обіді між усіма гостями. Слова привітання прозвучали і від Г.Г. Грицик та прапраонуки Тараса та Варфоломія Шевченків, щевченкознавиці Наталки Лисенко, яка вийшла на звязок дистанційно (Київ – Франкфурт-на- Майні).

В ході проведення круглого столу було переглянуто відеоряд «Сторінками життя В.Г. Шевченка», присвяченого 130-річчю від дня смерті (автори – завідувачі секторами Шевченківського національного заповідника Долгіч Н.В. та Кардаш Ю.А.) Прозвучала поезія Пантелеймона Куліша «Варфоломієві Шевченкові 1862 рік» у виконанні Злати та Світлани Корнієнків. Уривок із поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки» – «Лебедин» прочитала Поліна Білик-Мовіла. Учасники художньої самодіяльності Марина Биковець та Валентин Аліханов подарували гостям пісню на слова Тараса Шевченка «Зоре моя вечірняя».

З доповідями на засіданні круглого столу виступили: Метик Л.І. (Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка») – «Щирий друг Кобзаря», Райкова О.В. (Корсунь-Шевченківський історико-культурний заповідник) – «Варфоломій Шевченко і Корсуньщина», Грицик Г.Г. (Музей Тараса Шевченка в Мошнах) – «Тараса Шевченка памятають… Памятають і Мошни», Сіленко Л.Г. (Шевченківський національний заповідник) – «Василь Маслов (Маслій) – перший біограф Тараса Шевченка», Сухорученко А.В. (Краєзнавчий музей Петра та Семена Гулаків-Артемовських) – «Хранителі Тарасової світлиці», Нестеренко В.І. (членкиня Національної спілки журналістів України) – «Життя і доля музейних колекцій у першій половині ХХ ст.», Марцелюх І.А. (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) – «Релігійні погляди Тараса Шевченка», Таран Г.М. (Камянський історико-культурний заповідник) – «Перебування Тараса Шевченка на Камянській землі, місця, події, факти і легенди». Заявки на участь у круглому столі надіслали 15 науковців та, на жаль, не всі змогли прибути до Мошен. Організатори зустрічі запевнили усіх присутніх, що всі доповіді будуть розміщені у збірнику матеріалів круглого столу «Людина, що нею можна похвалитися перед усіма земляками». Всі учасники зустрічі були одностайні в думці, що такі зустрічі музейників варто частіше проводити в кожному місті чи селі, де розташовані музейні заклади. Так благодатна земля і жителі села Мошен разом із гостями вшанували пам’ять великого подвижника у справі збереження місця вічного спочинку Тараса Шевченка – Варфоломія Григоровича Шевченка.

Поділитися статтею

Більше новин

Презентація збірника

27 Червня, 2024

23 червня 2024 року, у день великого християнського свята Трійці, на території Музею Тараса Шевченка у селі Мошни  пройшли святково-благодійні заходи «Зелена неділя гостей закликає», у  яких взяли участь учасники художньої самодіяльності Мошнівської  територіальної громади та учні шкіл. Як і щодень, гостинно були відчинені двері Музею Тараса Шевченка для відвідувачів, а екскурсії завідувачки музею Ганни Грицик викликали захоплення слухачів. Захід відкрила і провела начальник відділу культури, молоді і спорту Леся Гаврилюк. Привітала гостей та учасників свята завідувачка Музею Тараса Шевченка Ганна Грицик. Учасники художньої самодіяльності причарували гостей  українськими піснями і сценічними постановками. З метою збору коштів на потреби ЗСУ на святі були представлені вироби, виконані у техніці декупажу, орігамі, дитячі вироби та смачний куліш із пиріжками з капустою, яблуками та іргою. У ході свята було проведено презентацію збірника «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…», який підготували  і видали у 2024 році науковці Шевченківського національного заповідника. Збірник присвячений 210-й річниці від дня народження Тараса Шевченка та вшануванню пам’яті його троюрідного брата Варфоломія Шевченка, стараннями якого у ХІХ ст. була збережена українська Святиня, могила поета у Каневі. У 1859 році Тарас Шевченко перебував у Мошнах під арештом і для поліпшення умов його перебування сюди приїздив Варфоломій Шевченко. Після смерті Тараса Шевченка і його поховання у Каневі на Чернечій горі, Варфоломій Григорович тридцять літ опікувався могилою поета, сприймаючи її як національну Святиню. «Варфоломей Шевченко така людина, що нею можна похвалитись перед усіма земляками» - писав про нього український письменник Пантелеймон Куліш.  Презентацію збірника провела завідувач сектору «Тарас Шевченко у житті і творчості» відділу наукових досліджень Шевченківського національного заповідника Надія Долгіч, упорядник збірника та організатор заходів по вшануванню пам’яті В.Г. Шевченка. Гостям та учасникам свята було подароване останнє видання науково-публіцистичного вісника Шевченківського національного заповідника «Чернеча Гора», до музею подаровано збірник «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…».

Читати далі

В своїй хаті своя й правда…

26 Червня, 2024

22 червня, напередодні дня Святої Трійці, в одну з найголовніших поминальних субот на Тарасовій Горі відбулося урочисте вручення престижних відзнак Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Т.Г.Шевченка «В СВОЇЙ ХАТІ СВОЯ Й ПРАВДА, І СИЛА, І ВОЛЯ». Ця премія вручається за значний подвижницький внесок у розбудову Української Держави, просвітницьку діяльність у сфері збереження національної культури, освіти та історії. Цьогорічними лауреатами стали: вокальний дует народних артисток України «ТЕЛЬНЮК: Сестри» (Київ); громадський діяч та науковець, засновник Фонду «Рідна країна» Микола ТОМЕНКО (Київ); талановитий український художник, заслужений художник України, член Національної спілки художників України, родич Тараса Шевченка по лінії його рідного брата Микити Микола ЛИХОШВА. Традиційно, в цей день на Тарасовій горі проходить нагородження учасників заключного ІІІ-го туру чергового квест-марафону «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?», який проводиться спільно з Міністерством освіти і науки України та Шевченківським національним заповідником та має на меті виховання національного світогляду, патріотизму в українському суспільстві, передусім у молоді, через опанування потужного пласту національної культури, що розвивалася безпосередньо на світоглядних засадах Тараса Шевченка. Метою заходу стало долучення широких верств суспільства до поглибленого ознайомлення з творчістю та життям поета і художника. До участі у квест-марафоні запрошуються всі шанувальники творчості Шевченка без будь-яких вікових та географічних обмежень. До квест-марафону 2024 року долучилося вчителі шкіл, науковці, учні, студенти – представники різних регіонів України. Цей велелюдний марафон почався 9 березня, перші два тури його відбулися дистанційно, а останній –третій проходив у Шевченківському національному заповіднику. Проект реалізовується з використанням музейної експозиції та за участі в журі конкурсу представника Шевченківського заповідника. Учасники декламують свої улюблені твори Тараса Шевченка та в інтерактивному режимі ілюструють, з допомогою музейної експозиції, важливі події і яскраві факти з життя поета, пов’язані з цим твором. А після завершення конкурсу підводяться підсумки квест-марафону та відбувається урочисте нагородження переможців у конференц–залі музею, де щасливі переможці отримують дипломи та грошові винагороди від Фонду. Тож, переможцями цього року стали: Кібець Евеліна – Єва, Гончаров Олександр – ВПС «Запорізький фаховий електротехнічний коледж Національного університету «Запорізька політехніка», Ліпчанський Олександр - ВПС «Запорізький фаховий електротехнічний коледж Національного університету «Запорізька політехніка», Мазур Вікторія – учениця 10 класу Хоровецького ліцею Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, Рекун Богдан – учень 7 –Б класу КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» Запорізької обласної ради, Шварцман Дар'я – учениця 9 класу ОЗО «Новодмитрівський ліцей Костянтинівської міської ради», наразі м. Черкаси. Майже всі, з ким приходилось спілкуватися у процесі реалізації і по завершенні цього проекту, запевняли, що вони назавжди запам’ятають свій приїзд до Канева і святкову та надзвичайно теплу і родинну атмосферу Кобзаревого дому – так, наче це була зустріч із самим Тарасом Шевченком. Шевченківський національний заповідник щиро вітає переможців і дякує всім, хто взяв участь у квесті, та запрошує до подальшої співпраці на шляху до феномену Тараса Шевченка. Алла Яхімович, старший науковий співробітник відділу наукових досліджень  

Читати далі

“Спасибі тобі, мій друже-брате…”

2 Червня, 2024

Ще одне наукове видання, присвячене 210-річниці від дня народження Тараса Шевченка, побачило світ завдяки старанням науковців Шевченківського національного заповідника. У видавництві «Панмедія» (Київ) вийшов науковий збірник «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…», який розкриває сторінку спілкування Тараса Шевченка із троюрідним братом та свояком Варфоломійовичем Шевченком, постать якого стала знаковою на життєвому шляху поета. Розкрита роль Варфоломія Шевченка у збереженні української Святині у буремному ХІХ столітті. Подано матеріал про вшанування пам’яті  В.Г. Шевченка у Каневі (2012-2022 роки) та селі Мошни  (2023 рік). Видання представлене шістьма розділами: «Листи Тараса Шевченка до Варфоломія Шевченка 1859-1861 роки», «Листи Варфоломія Шевченка до Тараса Шевченка 1846-1860 роки», «Листи  Варфоломія Шевченка до сучасників Тараса Шевченка 1861-1882 роки», «Споминки про Тараса Григоровича  Шевченка», «Долі знак», «Вшанування пам’яті В.Г. Шевченка (2012-2023)» та ілюстроване чорно-білими та кольоровими світлинами. Упорядник збірника – завідувач сектору «Життя і творчість Тараса Шевченка», організатор заходів по вшануванню пам’яті Варфоломія Шевченка  Надія Долгіч, макет і верстка – Івана Кугно. \Видання розраховане на шевченкознавців, науковців та широке коло читачів, зацікавлених сторінками біографії Тараса Шевченка та близьких йому людей.

Читати далі