Повернутися до новин

Шлях до шевченка. До 95-річчя з дня народження Миколи Стороженка

Тарасова Гора. Шевченкова могила. Перед пам’ятником Тарасу Шевченку в шанобі схилився вже немолодий поважний чоловік. Подивився пильно в очі Пророка і прочитав: «Нема на світі України, Немає другого Дніпра…». Науковці Шевченківського національного заповідника впізнали і зраділи гостю – давньому щирому другу, всесвітньо відомому художнику, лауреату Національної премії імені Тараса Шевченка, народному художнику України Миколі Стороженку, який вчергове торував свій Шлях до Шевченка.

Міцний сакральний зв’язок навічно поєднав Миколу Андрійовича із феноменом Тараса Шевченка, Чернечою горою – національною святинею України. Свій Шлях до Шевченка майбутній знаний митець розпочав ще дитиною, коли роздивлявся у батьківській хаті репродукцію картини із зображенням Кобзаря над Дніпром і намагався відтворити побачене у альбомі. Ці ранні малюнки подобалися не тільки юному авторові, а й сусідам, які залюбки переглядали нові роботи хлопця. Роки навчання у мистецькому виші та перші поїздки на прощу до могили українського Генія співпали з періодом “відлиги” та хвилею шістдесятництва. Саме тут, на найвищій Горі, у духовному розумінні, і сьогодні панує дух нестримного борця за Правду, Волю і Свободу. Ці правічні цінності на все своє життя від Тараса Шевченка успадкував Микола Стороженко. Тут шукав натхнення, і певно, саме тут відчував себе справжнім Українцем. Сюди, на Тарасову Гору спочатку студентом, а потім вже викладачем Київського художнього інституту не раз приїжджав зі своїми студентами. Ці події Микола Стороженко згадував під час однієї з зустрічей: «Життя вирувало навколо Тарасової Гори. Був постійних рух людей: відвідувачі – дорослі і діти, кобзарі коло могили та внизу біля підніжжя, – часто не по-одному, а одразу кілька співців у різних місцях. Відчувалася всенародна любов та щира пошана до Тараса Шевченка…
Молоді художники, студенти перших двох курсів виконували нескінченно багато начерків та ескізів Шевченкової могили, споруди музею і його внутрішньої експозиції. Зображали вони і прочан, що йшли безперервно до Тарасової усипальниці, та, звісно ж, кобзарів, які ніби перемандрували з поетових віршів; серед них і кобзаря на прізвище Прудкий…».

Розповідаючи про ті часи, Митець і Вчитель зі щемом у серці згадував канівські історії, чудові наддніпрянські пейзажі, які писав. Кілька робіт збереглися у автора і він з радістю подарував їх у колекцію Шевченківського національного заповідника.  Так  живописні роботи із зображенням Тарасової Гори та її околиць: «Дорога на Канів» (1951), «Лиса гора» (1951) та «Чернеча гора» (1951) доповнили мистецьку серію «Тарасова Гора в образотворчому мистецтві» фондової колекції музею Тараса Шевченка у Каневі.

До 150 річниці з часу повернення Тараса Шевченка в Україну заповідник презентував мистецьку виставку «Жива душа поетова святая» творів представників Національної спілки художників України. Окрасою виставкових залів стали два твори Миколи Андрійовича за мотивами Шевченкових поезій «До Основ’яненка» (1980–2003) та «Ой три шляхи широкії» (1980–2003), що були створені автором до «Кобзаря» Тараса Шевченка. А через два роки гості Тарасової Гори мали ще одну унікальну можливість – побачити персональну виставку «Микола Стороженко. Графічні твори до “Кобзаря”, яку автор присвятив 200-літньому ювілею українського Генія. У колоритних творах авторської техніки митець представив свою неймовірну драматично-філософську історію сприйняття слова Тараса Шевченка. Над справою всього життя – створенням власних інтерпретацій творчості поета та підготовкою ілюстрованого видання «Кобзаря» Тараса Шевченка (2004) та альбому «Мій Шевченко» (2008) автор працював аж до самозабуття. Виставка викликала широкий резонанс серед мистецтвознавців та поціновувачів української культури, а географія відвідувачів виходила далеко за межі України. Сторінки «Книги вражень від виставки» рясніли щирими подячними дописами автору за можливість по-іншому, по-особливому відчути зміст послань Тараса Шевченка до наступних поколінь українців. Тетяна Шептицька з родиною (м. Київ) написала: «Виставка робіт Миколи Стороженка вражає!  І не тільки особливою авторською технікою виконання, а й символікою, закладеною в картинах, насиченістю енергії, емоційністю образів. Дякую за отримані враження!». Під час експонування виставки у Каневі шляхи знову привели до Шевченка на Тарасову Гору. Схвильований перебуванням на могилі поета та зустріччю з гостями, Микола Стороженко із колегами залишив запис у музейній Книзі вражень: «Наше життя у Великій душі Тараса Шевченка і вічності імені українського народу. Ми уклінно вдячні колективу музею за офіруючий подвиг великої праці, за ту любов до Творця Нації. Микола Стороженко, з почуттям щирості і любові. 24.05.2013. Олесь Соловей, Василь Корчинський, Олександр Цугорка». Тоді ж Микола Андрійович поділився з науковцями заповідника своїми планами організації спільних культурно-мистецьких проектів, присвячених Шевченкові. На жаль, ці плани так і не були зреалізовані. Це була наша остання зустріч з видатним митцем, який відійшов у Вічність. Закінчився земний Шлях Великої людини, великого Друга і Педагога, справжнього Українця. Але сьогодні він серед нас, живе у своїх творах, у вдячній пам’яті учнів і послідовників, серед шанувальників його мистецького таланту та продовжувачів його високих ідей любові до Тараса Шевченка та рідної України.

Поділитися статтею

Більше новин

Презентація збірника

27 Червня, 2024

23 червня 2024 року, у день великого християнського свята Трійці, на території Музею Тараса Шевченка у селі Мошни  пройшли святково-благодійні заходи «Зелена неділя гостей закликає», у  яких взяли участь учасники художньої самодіяльності Мошнівської  територіальної громади та учні шкіл. Як і щодень, гостинно були відчинені двері Музею Тараса Шевченка для відвідувачів, а екскурсії завідувачки музею Ганни Грицик викликали захоплення слухачів. Захід відкрила і провела начальник відділу культури, молоді і спорту Леся Гаврилюк. Привітала гостей та учасників свята завідувачка Музею Тараса Шевченка Ганна Грицик. Учасники художньої самодіяльності причарували гостей  українськими піснями і сценічними постановками. З метою збору коштів на потреби ЗСУ на святі були представлені вироби, виконані у техніці декупажу, орігамі, дитячі вироби та смачний куліш із пиріжками з капустою, яблуками та іргою. У ході свята було проведено презентацію збірника «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…», який підготували  і видали у 2024 році науковці Шевченківського національного заповідника. Збірник присвячений 210-й річниці від дня народження Тараса Шевченка та вшануванню пам’яті його троюрідного брата Варфоломія Шевченка, стараннями якого у ХІХ ст. була збережена українська Святиня, могила поета у Каневі. У 1859 році Тарас Шевченко перебував у Мошнах під арештом і для поліпшення умов його перебування сюди приїздив Варфоломій Шевченко. Після смерті Тараса Шевченка і його поховання у Каневі на Чернечій горі, Варфоломій Григорович тридцять літ опікувався могилою поета, сприймаючи її як національну Святиню. «Варфоломей Шевченко така людина, що нею можна похвалитись перед усіма земляками» - писав про нього український письменник Пантелеймон Куліш.  Презентацію збірника провела завідувач сектору «Тарас Шевченко у житті і творчості» відділу наукових досліджень Шевченківського національного заповідника Надія Долгіч, упорядник збірника та організатор заходів по вшануванню пам’яті В.Г. Шевченка. Гостям та учасникам свята було подароване останнє видання науково-публіцистичного вісника Шевченківського національного заповідника «Чернеча Гора», до музею подаровано збірник «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…».

Читати далі

В своїй хаті своя й правда…

26 Червня, 2024

22 червня, напередодні дня Святої Трійці, в одну з найголовніших поминальних субот на Тарасовій Горі відбулося урочисте вручення престижних відзнак Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Т.Г.Шевченка «В СВОЇЙ ХАТІ СВОЯ Й ПРАВДА, І СИЛА, І ВОЛЯ». Ця премія вручається за значний подвижницький внесок у розбудову Української Держави, просвітницьку діяльність у сфері збереження національної культури, освіти та історії. Цьогорічними лауреатами стали: вокальний дует народних артисток України «ТЕЛЬНЮК: Сестри» (Київ); громадський діяч та науковець, засновник Фонду «Рідна країна» Микола ТОМЕНКО (Київ); талановитий український художник, заслужений художник України, член Національної спілки художників України, родич Тараса Шевченка по лінії його рідного брата Микити Микола ЛИХОШВА. Традиційно, в цей день на Тарасовій горі проходить нагородження учасників заключного ІІІ-го туру чергового квест-марафону «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?», який проводиться спільно з Міністерством освіти і науки України та Шевченківським національним заповідником та має на меті виховання національного світогляду, патріотизму в українському суспільстві, передусім у молоді, через опанування потужного пласту національної культури, що розвивалася безпосередньо на світоглядних засадах Тараса Шевченка. Метою заходу стало долучення широких верств суспільства до поглибленого ознайомлення з творчістю та життям поета і художника. До участі у квест-марафоні запрошуються всі шанувальники творчості Шевченка без будь-яких вікових та географічних обмежень. До квест-марафону 2024 року долучилося вчителі шкіл, науковці, учні, студенти – представники різних регіонів України. Цей велелюдний марафон почався 9 березня, перші два тури його відбулися дистанційно, а останній –третій проходив у Шевченківському національному заповіднику. Проект реалізовується з використанням музейної експозиції та за участі в журі конкурсу представника Шевченківського заповідника. Учасники декламують свої улюблені твори Тараса Шевченка та в інтерактивному режимі ілюструють, з допомогою музейної експозиції, важливі події і яскраві факти з життя поета, пов’язані з цим твором. А після завершення конкурсу підводяться підсумки квест-марафону та відбувається урочисте нагородження переможців у конференц–залі музею, де щасливі переможці отримують дипломи та грошові винагороди від Фонду. Тож, переможцями цього року стали: Кібець Евеліна – Єва, Гончаров Олександр – ВПС «Запорізький фаховий електротехнічний коледж Національного університету «Запорізька політехніка», Ліпчанський Олександр - ВПС «Запорізький фаховий електротехнічний коледж Національного університету «Запорізька політехніка», Мазур Вікторія – учениця 10 класу Хоровецького ліцею Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, Рекун Богдан – учень 7 –Б класу КЗ «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» Запорізької обласної ради, Шварцман Дар'я – учениця 9 класу ОЗО «Новодмитрівський ліцей Костянтинівської міської ради», наразі м. Черкаси. Майже всі, з ким приходилось спілкуватися у процесі реалізації і по завершенні цього проекту, запевняли, що вони назавжди запам’ятають свій приїзд до Канева і святкову та надзвичайно теплу і родинну атмосферу Кобзаревого дому – так, наче це була зустріч із самим Тарасом Шевченком. Шевченківський національний заповідник щиро вітає переможців і дякує всім, хто взяв участь у квесті, та запрошує до подальшої співпраці на шляху до феномену Тараса Шевченка. Алла Яхімович, старший науковий співробітник відділу наукових досліджень  

Читати далі

“Спасибі тобі, мій друже-брате…”

2 Червня, 2024

Ще одне наукове видання, присвячене 210-річниці від дня народження Тараса Шевченка, побачило світ завдяки старанням науковців Шевченківського національного заповідника. У видавництві «Панмедія» (Київ) вийшов науковий збірник «Спасибі тобі, мій друже-брате, за твої великі клопоти…», який розкриває сторінку спілкування Тараса Шевченка із троюрідним братом та свояком Варфоломійовичем Шевченком, постать якого стала знаковою на життєвому шляху поета. Розкрита роль Варфоломія Шевченка у збереженні української Святині у буремному ХІХ столітті. Подано матеріал про вшанування пам’яті  В.Г. Шевченка у Каневі (2012-2022 роки) та селі Мошни  (2023 рік). Видання представлене шістьма розділами: «Листи Тараса Шевченка до Варфоломія Шевченка 1859-1861 роки», «Листи Варфоломія Шевченка до Тараса Шевченка 1846-1860 роки», «Листи  Варфоломія Шевченка до сучасників Тараса Шевченка 1861-1882 роки», «Споминки про Тараса Григоровича  Шевченка», «Долі знак», «Вшанування пам’яті В.Г. Шевченка (2012-2023)» та ілюстроване чорно-білими та кольоровими світлинами. Упорядник збірника – завідувач сектору «Життя і творчість Тараса Шевченка», організатор заходів по вшануванню пам’яті Варфоломія Шевченка  Надія Долгіч, макет і верстка – Івана Кугно. \Видання розраховане на шевченкознавців, науковців та широке коло читачів, зацікавлених сторінками біографії Тараса Шевченка та близьких йому людей.

Читати далі