Повернутися до новин

29 лютого йому було б 80…

Раз на чотири роки, саме у високосний, припадає день народження неймовірно щирцевого чорноземно-українського поета Володимира ЗАТУЛИВІТРА.

На Тарасовій Горі в музеї Тараса Шевченка згадали поета, який у 2002 році переселився на хутір Бучак, прагнучи вирватися із жорсткого немилосердно міського світу (з Києва) до рідносвіту села, в обставу первозданної природи, до джереличних криниців, до глиняних хатів, що тримають у пам’ятку своєму віки пращурівського духу, слова… Переселився ближче до Шевченка, чия Гора проглядалася із Козацького шпилю, над вічною синню Дніпра…

Прожив на канівському Бучаку, опустошеному совєтами заради будівництва ГЕС, всього рік, бо вже у 2003 за загадкових обставин помер… Там, похований на Козацькому шпилі, зорить тепер вічно у глиб величної ріки.

Щорічно відбувалися у цій місцині Затуливітрівські читання, які ще донедавна невтомно організовувала Люба Василівна Снісар. Немає вже і її. Та продовжують справу популяризації канівські громадські активісти – поетеса і співзасновниця благодійного фонду Володимира Затуливітра Віра Носенко; науковець Трахтемирівського заповідника, дослідник творчості поета Дмитро Іванов… Щорічно приїздить зі своїми учнями із Черкаського колегіуму “Берегиня” і головна просвітянка області Олена Фещенко, чиї діти добре знають і читають самобутні затуливітрівські твори. Це завдяки їй постав оновлений пам’ятник на могилі поета.

Шевченківським національним заповідником разом із фондом Володимира Затуливітра заснована однойменна всеукраїнська літературна премія. Першою лауреаткою цієї премії стала відома українська письменниця Раїса Харитонова, яка і в Бучаку коло могили поета, і в музеї, де проходив пошанівний захід, читала свої виболені про Затуливітра рядки.

А ще думно, магічно звучала кобза Віталія Кобзаря… І чув її Бучак, і слухала Чернеча.

А ще сьогодні багато було поезії Володимира Затуливітра: читали її і дорослі, і учні. Нелегка, сковородинівського штибу філософія, зринала із поезій архетипними образами Затуливітрової України: хата, піч, глина, полотно, поле, криниця, козацький хрест… Все це оживало і проживалося учасниками читань… І від того ще більше щеміло за трагічну долю поета, долю рідної землі з її прадавньою історією, яка вирішується сьогодні у важких кровопролитних боях проти ворожого московського кодла.

Поділитися статтею

Більше новин

Сьогодні Тарасову гору відвідали вихованці Народного художнього колективу вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко»

15 Червня, 2025

Дитячому ансамблю «Зернятко» в цьому році виповнилося 35 років. Вихованці ансамблю виховуються на кращих зразках українських традицій і поширюють українську культуру за межі України: Європа, Японія, Америка, Сінгапур, Йорданія. Ансамбль «Зернятко» − волонтери, вони допомагають ЗСУ та наближають нашу перемогу. Так ці дитячі серця підтримують нашу культуру, яка зміцнює нашу силу і віру. (більше…)

Читати далі

Чи знаємо ми Тараса Шевченка?

10 Червня, 2025

За ініціативи Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Тараса Шевченка, Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка, Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України у березні стартував загальноукраїнський квест-марафон «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?». (більше…)

Читати далі

Очима юнака – думками Пророка

27 Травня, 2025

27 травня 2025 року у рамках Міжнародного літературно-мистецького конкурсу «Роду криниця віща»у музеї Тараса Шевченка було розгорнуто мистецьку виставку творів переможців чотирьох вікових категорій трьох номінацій: «Образотворче мистецтво», «Декоративно-прикладне мистецтво» та «Художня фотографія». На конкурс було надіслано 56 творів 57 учасників. Серед переможців – студент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Назар Щербатюк (м. Черкаси). (більше…)

Читати далі