Повернутися до новин

Хранителька Української Святині

До 85-літнього ювілею ЗінаїдиТарахан-Берези

Сила, мудрість, єдність кожної спільноти здавна визначалася умінням поціновувати і пошановувати тих, хто своїми чеснотами – талантом, знанням, досвідом, здобутками та громадянською позицією сприяв її розвитку,стверджував ціннісні пріоритети та вказував вектори подальшого руху.

Серед таких достойників – Зінаїда Панасівна Тарахан-Береза – наша сучасниця, відома і авторитетна шевченкознавиця, фахівчиня музейної справи високого рівня, яка протягом понад 50-ти років здійснювала почесну місію хранительки Шевченківського Меморіалу, 22 травня святкує свій 85-ти літній ювілей.

Мабуть, саме місце і дата народження майбутньої науковиці визначили її долю та життєве призначення: народилась вона у Каневі, , в день 78-ми річчя з часу навічного повернення Тараса Шевченка в Україну та в рік відкриття Шевченківського меморіалу на Тарасовій Горі. Відчуваючи тонко і глибоко світ українського Генія, особливу ауру і енергетику Гори-Могили, Зінаїда Панасівна одну за одною відкривала невідомі сторінки історії, з ними пов’язаної

З. П. Тарахан-Береза – кандидатка філології, Заслужена працівниця культури України, Лауреатка премії імені В. Вернадського, Почесна громадянка міста Канева; авторка чотирьох ґрунтовних розвідок монографічного, історичного, пам’яткоохоронного характеру та  понад 300 наукових публікацій у вітчизняних і зарубіжних виданнях.

Результатом глибоких наукових досліджень вченої стала історична реконструкція дерев’яної козацької церкви Покрови Пресвятої Богородиці поч. ХVIII ст. За заслуги «з відродження духовності в Україні та утвердження Помісної Української Православної Церкви» її було нагороджено орденом Святої великомучениці Варвари. Вона нагороджена Почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України, Почесною відзнакуою Черкаської обласної ради та облдержадміністрації «За заслуги перед Черкащиною».

Такий щедрий доробок вченої – це, насамперед, ґрунтовна освіта, енциклопедичні знання, неперервний пошук, природна допитливість, невтомна робота та, звичайно ж, незгасима любов до рідного краю і до Шевченкового Слова.

Нині Зінаїда Панасівна Тарахан-Береза перебуває на заслуженому відпочинку, втім подвижницький труд, науковий доробок, неосяжний пласт зібраного архівного матеріалу, творчий шлях і життєва позиція, вкорінені долею у Тарасову Гору, дають незаперечне право вважати її справжньою Хранителькою української Святині, а громадянська мужність науковиці у відстоюванні священної вершини і заповідних видноколів мають стати керунком для сучасних та майбутніх хранителів Шевченківського меморіалу в Каневі.

Многая літа, дорога Зіно Панасівно!

 

Хранителі Шевченківського меморіалу

Поділитися статтею

Більше новин

Сьогодні Тарасову гору відвідали вихованці Народного художнього колективу вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко»

15 Червня, 2025

Дитячому ансамблю «Зернятко» в цьому році виповнилося 35 років. Вихованці ансамблю виховуються на кращих зразках українських традицій і поширюють українську культуру за межі України: Європа, Японія, Америка, Сінгапур, Йорданія. Ансамбль «Зернятко» − волонтери, вони допомагають ЗСУ та наближають нашу перемогу. Так ці дитячі серця підтримують нашу культуру, яка зміцнює нашу силу і віру. (більше…)

Читати далі

Чи знаємо ми Тараса Шевченка?

10 Червня, 2025

За ініціативи Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Тараса Шевченка, Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка, Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України у березні стартував загальноукраїнський квест-марафон «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?». (більше…)

Читати далі

Очима юнака – думками Пророка

27 Травня, 2025

27 травня 2025 року у рамках Міжнародного літературно-мистецького конкурсу «Роду криниця віща»у музеї Тараса Шевченка було розгорнуто мистецьку виставку творів переможців чотирьох вікових категорій трьох номінацій: «Образотворче мистецтво», «Декоративно-прикладне мистецтво» та «Художня фотографія». На конкурс було надіслано 56 творів 57 учасників. Серед переможців – студент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Назар Щербатюк (м. Черкаси). (більше…)

Читати далі